epojisteni logo

Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

4x4

Co znamená 4x4

Pojem 4x4 označuje specifický typ pohonu motorového vozidla, který se používá vedle standardního pohonu na přední či zadní nápravu. Jedná se o pohon, který využívá síly obou náprav neboli všech 4 kol automobilu. Také se používá lidové označení “čtyřkolka” nebo 4WD z anglického výrazu “four-wheel drive”. Původně se pohon 4x4 užíval u vojenských, zemědělských a užitných vozů.

Pohon 4x4 může být stálý nebo přiřaditelný k jedné z náprav pomocí páky nebo elektronicky nebo je trvale přiřazený (rovnoměrně nebo v určitém poměru). Skutečné terénní automobily bývají vybaveny převodovkou, která dle potřeby redukuje rychlost otáčení kol a kroutící moment, a umožňuje uzamčení zadní a výjimečně i přední nápravy kvůli lepší průchodnosti terénem.

Klasické 4x4 vs. Full 4x4

U klasického 4x4 pohonu bez mezinápravového diferenciálu si řidič pohon 4x4 zapíná sám pouze v případě potřeby. Za běžných podmínek tak auto pohání pouze jedna, zpravidla zadní náprava. To může představovat problém ve vyšších rychlostech, výhodou tohoto typu je tak hlavně jednodušší konstrukce a nižší cena.

Konstrukčně náročnější typ označovaný full 4WD pohon využívá střední (mezinápravový) diferenciál, který sílu motoru distribuuje na všechna čtyři kola současně. Výhodou je pohon 4x4 neustále k dispozici, nevýhodou vyšší cena a spotřeba paliva.