epojisteni logo

Češi si nejčastěji pojišťují úrazy a ztrátu zavazadel

Češi jsou stále více zodpovědnějšími a na cesty do zahraničí nevyráží bez cestovního pojištění. V letošním roce si mnohem více připojišťovali rizika úrazu, ztráty zavazadel a také odpovědnosti za škodu. Nárůst byl také zaznamenán u připojištění storno poplatků za zrušené zájezdy.

Ceny cestovního pojištění byly lehce vyšší a to z důvodů nárůstu cen za léčbu v zahraničí. Průměrně pojistné narostlo o sedm až deset procent. "Letošní léto pokračovalo v loňském trendu, kterým byl další nárůst cen za ošetření našich pacientů. Průměrné plnění za banální ambulantní ošetření překročilo 6 tisíc korun, za hospitalizaci pak přesáhlo 55 tisíc korun. Výjimkou však nebyly ani několikanásobně vyšší úhrady u vážnějších onemocnění. Mezi nejdražší země patřil opět Egypt se sítí předražených soukromých klinik, nákladná ošetření také vykazovali klienti z Turecka a Itálie,” uvedla Jaroslava Kratochvílová z produktového oddělení Allianz.

I přesto si lidé cestovní pojištění a dokonce v širším rozsahu. "Znamená to, že letos lidé sjednávali pojištění v širším rozsahu a na jednu smlouvu v průměru vycestovalo více osob než loni," potvrdila nám Jana Konvalinová, vedoucí odboru cestovního pojištění v Kooperativě.

Až 50 procent případů tvoří úrazy a nemoci

Podle případů, které české pojišťovny řeší z cestovního pojištění, jich nejvíce spadá pod úrazy a nemoci hrazené z pojištění léčebných výloha (50 procent). Až 30 procent případů se týká pojištění storno poplatků a sedm procent pojištění ztráty a odcizení zavazadel.

Oproti předchozím rokům mají Češi zájem o komplexnější pojistnou ochranu a ke standardním rizikům léčebných výloh a repatriaci si sjednávají další připojištění. Nejčastěji se jedná o úrazové připojištění, připojištění ztráty a odcizení zavazadel, připojištění storno poplatků a odpovědnosti za škodu. Právě poslední jmenované připojištění se stává samozřejmosti. Důvodem je rostoucí trend aktivních dovolených, u kterých je riziko vzniku škody výrazně vyšší. Na významu nabývá také pojištění právní ochrany.

Nejvíce problémů řeší návštěvníci Egypta

Pojišťovny uvádí, že nejvíce případů pochází jednoznačně z Egypta. Následuje Turecko, Řecko, Bulharsko, Chorvatsko, Španělsko a Tunisko. Nejčastěji se o jedná o zažívací problémy, infekce dýchacích cest, zánětlivá onemocnění, sluneční alergie a drobné úrazy. K vážným úrazům naštěstí dochází méně. "Ale řešili jsme i komplikovanou zlomeninu dolní končetiny daleko za polárním kruhem na Špicberkách. Protože operace přímo v místě nebyla možná, pacienta jsme museli letecky evakuovat na pevninu, kde byl operován, a následoval letecký transport do České republiky," uvedla jeden z komplikovaných případu Jana Konvalinová z Kooperativy.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Mluví se o nás

Křišťálová lupa - logo
Nova - logo
Prima - logo
Web Top100 - logo
Zlatý měšec - logo
BestDrive - logo
SOS Dětské vesničky - logo