epojisteni logo

Jak postupovat v případě vykradeného vozidla

S nepříjemným zážitkem v podobě vykradeného vozidla se každý rok potýká několik desítek tisíc majitelů. Nejčastěji dochází ke krádeži vnitřního vybavení, součástek a věcí, které se v autě v době krádeže nachází. Kromě ukradených věcí musí majitelé vykradených aut řešit související škody jako rozbitá okna, vytrhané kabely i poškozený interiér.


Havarijní pojištění doporučujeme i pro starší vozy

Kvůli růstu cen oprav, náhradních dílů i lidské práce se v dnešní době vyplatí sjednat havarijní pojištění i pro starší vozy. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy na silnici. Rádi vám pomůžeme s výběrem i sjednáním nejlepší nabídky pro váš ojetý vůz.

Nejčastější důvody, proč zloději vykrádají auta

Zloději nepotřebují žádný vážný důvod k tomu, aby vůz vykradli. Stačí jim přítomnost vyjímatelného i zabudovaného autorádia, navigace i běžných součástek (např. kola, ochranné kryty kol, rezervy, čelní sklo s dálniční známkou atd.). Zlodějům k rozbití oken a vykradení vozidla často stačí jen “dobrý pocit”, že by v autě mohli najít něco cenného.

V mnoha případech zloděje ke svému autu “nalákají” samotní majitelé tím, že na viditelných místech lehkomyslně i neúmyslně nechají ležet nejrůznější cennosti jako kabelky, batohy, mobilní telefony, notebooky, navigace apod. I kdyby kabelka, taška nebo batoh byly ve skutečnosti prázdné, pro zloděje je to dobrý důvod, proč se do auta podívat.

Jaké věci se z aut kradou nejčastěji:

  • autorádia

  • rezerva

  • registrační značky

  • navigace

  • airbagy

  • řídící jednotky

  • xenonové světlomety

  • osobní elektronika

  • osobní věci

Autorádio

U starších automobilů bylo snadné autorádio vyjmout. Dnešní moderní auta mají autorádia zapuštěná v palubní desce. Pokud zloděj rádio ukradne, často napáchá větší škodu, než je cena nového rádia. I proto počty ukradených autorádií v posledních letech klesají.

Rezerva (náhradní kolo)

Rezervy jsou oblíbeným cílem zlodějů zejména u cenově dostupných, ale i dražších aut. Zloději většinou vykradou více stejných modelů automobilů, aby poté mohli prodat celý set prodat do bazarů a prodejen ojetého pneu.

Registrační značky

Kradou se i registrační značky. Zloději je například použijí při tankování “zdarma”. S cizí značkou natankují, ujedou od čerpací stanice a značku poté zahodí.

Dětská sedačka

Neobvyklé není ani vykradené auto kvůli dětským sedačkám. Kvalitní dětské sedačky jsou poměrně drahé a zloději je pak snadno prodají v bazaru nebo na internetu. Málokoho z kupujících rodičů napadne, že kupují ukradenou dětskou autosedačku.

Střešní zahrádka

Hlavně u venku parkujících vozidel je riziko nechávat na střeše vozidlo nosiče na kola, lyže apod. Kromě toho, že je stejně jako rezervy a dětské sedačky zloději prodávají různě po bazarech a na internetu, kradou se i pro vlastní potřebu.

Obsah kufru

Když už zloděj pronikne do auta, pozornosti mu neujde ani kufr. Velmi často ukradnou cokoliv, co v kufru najdou včetně povinné výbavy – autolékárničky, výstražného trojúhelníku a samozřejmě cokoliv dalšího aspoň trochu cenného, co se v kufru zrovna nachází.

Znak výrobce na přední kapotě

Zejména drahá vozidla mívají na kapotách umístěné značky výrobců, na které se s oblibou zaměřují vandalové i zloději. Z tohoto důvodu jsou některá luxusní auta vybavená zařízením, které při silnějším dotyku značku prostě schová.

Jak postupovat při vykradení vozidla

Vykradené vozidlo je nutné nahlásit Policii ČR ihned, jak krádež zjistíte, a to je zejména v případech, kdy došlo k poškození vozidla a ukradení cenností. Sami si vykradené a poškozené vozidlo důkladně zdokumentujte a nafoťte. Od policie si vyžádejte veškerou dokumentaci a zápis.

Máte-li uzavřené pojištění, bude tyto dokumenty po vás požadovat pojišťovna. Nikdy nepodepisujte nic, s čím nesouhlasíte. Bohužel úspěšnost nalezení zloděje a ukradených věcí není nijak vysoká. Jedinou jistotu ochrany před finančním následky vykradení nabízí havarijní pojištění.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Mluví se o nás

Křišťálová lupa - logo
Nova - logo
Prima - logo
Web Top100 - logo
Zlatý měšec - logo
BestDrive - logo
SOS Dětské vesničky - logo