Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte.   Více informací  
Klientské sekce (moje smlouvy a kalkulace)
840 888 444
Zavoláme Vám
info@epojisteni.cz

Jak postupovat, pokud vám vykradli auto

Jak postupovat, když vám vykradli auto

Vykradené auto je po dopravní nehodě jednou z nejhorších věcí, které může řidič zažít. Jedná se o nejčastější trestný čin v Česku – ročně se s tímto nepříjemným zážitkem musí vyrovnat téměř 50 000 majitelů automobilů. Naneštěstí lze vykradače aut dopadnout jen těžko a i přes úpornou snahu policie se stěží podaří chytit každého desátého.

Bohužel, majitelé často podceňují zabezpečení svých vozidel a dotěrné zloděje doslova lákají, případně jim dokonce přímo nabízí cestu dovnitř – stačí k tomu jen mírně nedovřené okénko. Častější případ však je ponechání cenností na viditelném místě – mobily, GPS navigace, hudební přehrávače a podobně.

Spočítat
povinné ručení

Občas zlodějům jako záminka vloupat se do auta stačí i banality, jako pár desetikorun v přihrádce (do nákupních košíků), hudební CDčka i taška na zadním sedadle. Ta může být klidně prázdná, ale zloděje láká touha vědět, zda uvnitř není něco cenného. Primárně se však zloději zaměřují na konkrétní výbavu vozu, u kterého vědí, že se jim jej podaří prodat.

Autorádio

U novějších automobilů se rádia zapouští přímo do palubní desky a nelze je tedy bez zásahu odborníků nepoškozené vytáhnout. Dříve se kazetová autorádia běžně dala jednoduše vyjmout, avšak s nástupem CD přehrávačů a faktem, že rádio v dnešní době nic moc nestojí, se již zloději do jeho krádeže zas tak moc nehrnou.

Rezerva

Rezervy patří k častým cílům zlodějů. Pneumatiky i ráfky mají poměrně vysokou cenu a u dražších aut cena samozřejmě ještě narůstá. Zloději většinou vykradou více stejných modelů automobilů, aby poté mohli celý set čtyř kol prodat do prodejen ojetého pneu. Nejčastěji jsou terčem krádeže rezerv cenově dostupné vozy.

Dětská sedačka

Krádež dětské sedačky se může zdát jako nesmysl, avšak opak je pravdou. Zloději odcizené sedačky prodávají na internetových bazarech či na webech určených pro maminky. Dětské sedačky mohou být velmi drahé a maminky na mateřské, které chtějí ušetřit, nakupují tyto doplňky právě z druhé ruky. Pro zloděje je to snadný výdělek.

Střešní zahrádka

Střešní zahrádky kradou zloději dokonce i pro svou vlastní potřebu. Dokázat vlastnictví konkrétní střešní zahrádky lze jen těžko. Střešní zahrádky se také objevují na internetových bazarech a na webech určených pro fanoušky automobilů.

Obsah kufru

Vykradení kufru je v současnosti velmi běžné, o to více pak nepříjemné. Kromě již zmíněné rezervy ukradnou zloději v podstatě všechno, co uvnitř najdou – autolékárničku, tažné lano, výstražný trojúhelník, svíčky a samozřejmě cokoliv dalšího, co máte v kufru uskladněno.

Znak na přední kapotě

Toto se týká pouze drahých vozů. Plastická značka výrobců jako je Mercedes, Rolls Royce, BMW či Lexus se stává terčem jak zlodějů, tak vandalů. Nejmodernější vozy jsou vybaveny čidlem, které při silnějším doteku schová značku do útrob vozu. Pokud tímto vaše auto vybaveno není, je bohužel dost pravděpodobné, že se s krádeží či poškozením tohoto okrasného prvku jednou či vícekrát za život setkáte.

Vykradli mě! Co dál?

Prvním krokem je neprodleně zavolat policii a situaci nahlásit. Než hlídka dorazí, nafoťte si automobil a jeho interiér co nejpečlivěji. Policie sice bude také pořizovat fotky, ale je lepší mít svoje pro vlastní potřebu. Při sepisování protokolu si přesně přečtěte jeho znění a podepište jej, pokud vše odpovídá realitě.

Poté se spojte se svou pojišťovnou a zeptejte se, zda kromě policejního protokolu musíte předložit ještě nějaké další dokumenty. Pojišťovna může požadovat zkontrolování vykradeného vozu vlastním pracovníkem. Pokud bude mít pochybnosti – například pokud se zámky jeví jako nepoškozené – může po vás požadovat všechny zámky, které pak podrobí analýze a většinou je zničí. V takovém případě se předem informujte u pojišťovny, zda-li vám nové zámky proplatí.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 4

Mluví se o nás