epojisteni logo

Technická kontrola na motorku

Ať už jste vášniví motorkáři, kteří svým silným strojem žijí, nebo jen sváteční motocyklisté, kteří se rádi projedou po okolí, týká se vás povinná státní technická kontrola – STK. U motorek je technická kontrola obecně komplexnější, než u automobilů, protože jízda na ní je obecně pokládána za rizikovější.

Pokud jste motorku nijak neupravovali a udržujete ji v perfektním stavu, nemusíte si z STK dělat těžkou hlavu. Zkontrolujte, zde někde nevytékají kapaliny, zda svítí světla a jestli jsou v pořádku výfuky.

Co se u motorky kontroluje

Stejně jako u auta se i u motorky kontroluje celkový stav. Samozřejmostí je povinná výbava, tedy lékárnička a pojistky. Počítejte s tím, že pokud jste motorku jakkoliv upravovali, kontrola bude komplikovanější. Změny musejí dodržovat normu, a to včetně vizuálních změn – zapomeňte na ostré hrany, které by mohly ohrozit život při nehodě. Pokud například měníte kola, musí být toto uvedeno jako výjimka v technickém průkazu po svolení výrobce nebo dealera. Pokud rozměry ráfků a pneumatik nejsou ve shodě s informacemi v techničáku, jen těžko STK projdete.

Požadavky na schválení STK u motorky jsou velmi rozsáhlé a nejlépe uděláte, když ji necháte odborně seřídit v servisu.

  • kola
  • pneumatiky
  • světla
  • rámy
  • držáky kufrů
  • hrany
  • výfuky
  • svody
  • zpětná zrcátka


Nově od podzimu 2018 nemusí majitelé motorek a čtyřkolek na kontroly emisí.

Cena

Cena se většinou odvíjí od místa, kde se kontrola provádí. Ve větších městech počítejte s cenou kolem 1000 – 1200 Kč, v menších městech a obcích kolem 800 – 1000 Kč. Před samotnou kontrolou je vhodné zjistit si na internetu ceny jednotlivých servisů v okolí. Budete tak připraveni a cena vás nepřekvapí.

Zamítnuté STK

Výsledek zjištěných problémů STK se dá rozdělit na tři kategorie. Do první kategorie patří mírné nedostatky. Na ty vás při kontrole technici upozorní, avšak pokud sami nechcete, nemusíte s nimi nic dělat. Při zjištěných vážných nedostatcích dostanete lhůtu 30 dnů na nápravu. Za tu dobu musíte zvládnout opravit či upravit veškeré nedostatky, na které vás v servisu upozorní a poté nechat motorku znovu zkontrolovat, nicméně kontrolují se pouze zmíněné nedostatky a to, zda byly vyřešeny. V případě život ohrožujících nedostatků s motorkou už nikam neodjedete – její odvoz musí být zajištěn odtahovou službou a dokud nejsou nedostatky opraveny, nesmíte s ní vůbec na silnici. I v tomto případě platí lhůta 30 dnů. Poté je nutné nechat motorku kompletně zkontrolovat ještě jednou.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.Mluví se o nás

Křišťálová lupa - logo
Nova - logo
Prima - logo
Web Top100 - logo
Zlatý měšec - logo
BestDrive - logo
SOS Dětské vesničky - logo