epojisteni logo

Tatra 603

Český výrobce vozidel Tatra je třetí nejstarší automobilkou na světě hned po automobilkách Peugeot a Benz (Daimler AG). V roce 1850 ji založil Ignác Šustala, který vyráběl kočáry a bryčky. V roce 1897 Tatra vyrobila jeden z prvních osobních automobilů model Präsident. Jedním z povedených modelů této české značky byla Tatra 603.

Tatra 603 - navržená v tajnosti

Model Tatra 603 je velmi vzácné auto mezi českými veterány. Vyráběl se v letech 1955 až 1975 a sloužil jako reprezentační vůz pro vysoké úředníky, ministry a další vládní představitele. Její vývoj nebyl schválen a probíhal v přísném utajení. Jeho tvůrci výtvarník František Kardaus a konstruktér Vladimír Popelář tak činili s velkým rizikem. Měli však velké štěstí, protože se trefili do doby, kdy tehdejší vláda zrovna potřebovala nový reprezentační vůz.

V roce 1958 nová Tatra 603 oslavila velký úspěch na populární výstavě EXPO konané v Bruselu. Nejvíce oceňované byly elegantní, ladné a aerodynamické tvary karoserie. Ta získala celou řadu ocenění na soutěžích elegance (např. Zlatá stuha Wiesbadenu). Za pozornost stála i pohonná jednotka - vzduchem chlazený osmiválcový motor o objemu 2,5 litru a výkonu 77 kW (105 koní), což byly na tehdejší dobu úctyhodná čísla. Tatra 603 mohla jet rychlostí až 160 km/h.

Tatra 603 - vyrobeno přes 20 tisíc kusů

Výroba Tatry 603 se rozjížděla postupně. V prvních letech se vyráběly pouze desítky kusů za rok. Nejvíce vozidel Tatra 603 bylo vyrobeno v letech 1973 a 1974 a to 1600 kusů. Za celou dobu, to je asi 20 let, bylo vyrobeno přes 20 400 kusů. V roce 1975 byla výroba ukončena a Tatru 603 nahradil nový model Tatra 613.

Zajímavé je, že Tatra 603 se vůbec nedostala za hranice a to i přesto, že o tento konkrétní model byl velký zájem. Pouze pár kusů bylo vyvezeno do zemí bývalého východního bloku a to na ambasády České republiky v Sovětském svazu, Bulharsku, NDR a Maďarsku. Další zajímavostí jsou její “filmové role”. Tatru 603 můžeme vidět například ve filmu Řada nešťastných příhod Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod z roku 2004, kde si hlavní roli zahrál Jim Carrey.

Pojištění vozidel pro Tatra 603

Tatra 603 není novodobým vozidlem, ale patří mezi vyhledávané veterány. Pro veterány pojišťovny nabízí speciální pojištění vozidel, které zahrnuje povinné ručení i havarijní pojištění. Hlavní rozdíl oproti standardnímu pojištění spočívá v tom, že je většinou sezónní. S veterány se totiž většinou jezdí pouze za pěkného počasí a tak je škoda platit drahé celoroční pojištění vozidel.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.