Škoda Octavia

Škoda Octavia

Na konci 19. století se dva kamarádi Václav Laurin a Václav Klement rozhodli založit firmu vyrábějící jízdní kola. Po pár letech přešli na výrobu motocyklů a osobních automobilů. V roce 1925 se spojili s rostoucím podnikem Škoda, která v jejich činnosti pokračuje dodnes. Jednou z vlajkových lodí české škodovky je model Škoda Octavia.

Škoda Octavia - na trhu od roku 1996

První generaci moderní Octavie Škoda představila již v roce 1996 jako vůz spadající do nižší střední třídy. Mezi hlavní konkurenty Octavie patří například Volkswagen Golf, Renault Megane, Opel Astra či Ford Focus. Práce na první generaci však začaly už v roce 1992 a použita byla platforma určená pro Golf IV (ta byla použita také u modelu Audi A3). Design první generace navrhoval italský designér Luc Donckerwolke.

Oficiální zahájení výroby Škoda Octavia bylo bráno jako velmi slavnostní událost. Byl postaven nový závod, který otevřel 3. září 1996 dokonce prezident Václav Havel osobně. Prvním karosářským modelem byl sedan, který později doplnily verze kombi a liftback. Nejvyšší výbavu představoval model tématicky pojmenovaný Laurin & Klement, která se používá dodnes pro top modely a výbavy modelů Škoda.

Škoda Octavia - druhá a třetí generace

Druhá generace se představila po 8 letech v roce 2004 na autosalonu v Ženevě. Nová Octavia se vyznačovala modernější technikou, robustnější karosérií a odlišnou motorizací. Svou podobu s první generací se však nesnažila zapřít, a tak autu zůstala mohutná přední maska chladiče s lehce upraveným lichoběžníkovým tvarem. K dispozici byly tři různé výbavy - Classic, Ambiente a Elegance.

Znovu po osmi letech byla v roce 2012 na trh uvedena třetí generace Škoda Octavia. Největších změn se dočkala motorizace v podobě 16ventilových čtyřválcových motorů TSI s turbodmychadlem a u sportovní verze RS s dvoulitrovým motorem o výkonu 162 kW. Zajímavý je zejména model nazvaný GreenLine s úsporným motorem 1.6 TDI o výkonu 81 kW a velmi nízkou spotřebou 3,3 litru na 100 kilometrů.

Pojištění vozidel pro Škoda Octavia

Komplexní pojištění vozidel zahrnuje dva typy pojištění. Prvním typem je povinné ručení, které je nařízeno zákonem. Povinné ručení je odpovědnostní pojištění, které slouží k rychlému uhrazení škod na majetku a zdraví poškozených účastníků silničního provozu. Druhým typem je havarijní pojištění, které zahrnuje riziko krádeže, vandalismu, střetu se zvěří, dopravní nehody či živelných událostí. Navíc si lze sjednat různá připojištění, která se vztahují na skla, převážená zavazadla či bezpečnost cestujících.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Mluví se o nás