epojisteni logo

Ford Mustang

Henry Ford se rozhodl společně se svým synem Edselem založit automobilku s jasným cílem. Chtěli vyrobit cenově dostupné auto, které by si mohl dovolit téměř každý. Ford Mustang se této původní ideologii trochu vzdaluje, protože se jedná o velmi výkonný a drahý sportovní vůz.

Ford Mustang - začátek éry pony car

Ford Mustang vychází z modelu Ford Falcon. Poprvé byl veřejnosti předveden 17. dubna 1964 na výstavě v New Yorku. Název nového sportovního modelu byl odvozen od stíhačky North American P-51 Mustang. Dvousedadlový sportovní roadster sklidil ohromný úspěch a vedl ke vzniku úplně nové kategorie automobilů s názvem pony car, které charakterizuje dlouhá kapota, krátká záď a výkonný motor. Mezi pony car patří také Chevrolet Camaro, Plymouth Barracuda a další.


Během prvního roku výroby bylo prodáno milion kusů. V roce 1972 byla v rámci první generace vyrobená nejvýkonnější verze Mustang Boss, který poháněl osmiválcový motor s výkonem 279,5 kW. Model Boss byl homologován i pro závodní účely. Druhá generace (1974 až 1978) měla už o poznání slabší výkon. Nejvýkonnější motor představoval šestiválec o objemu 2,8 litrů. Důvodem byl nový zákon o ochraně ovzduší a emisích z roku 1974.

Ford Mustang - do roku 1964 až po současnost

Sportovní model Ford Mustang se vyrábí dodnes. V současností je v prodeji již šestá generace tohoto luxusního automobilu. První generace se prodávala do roku 1974, poté ji nahradila zmiňovaná druhá generace. Auta s vysokou spotřebou v té době nebyla žádoucí. Rok 1979 přinesl třetí generaci s širokou nabídkou motorizací od čtyřválce o objemu 2,3 litru až po pětilitrový vidlicový osmiválec.


Třetí generace se na trhu udržela docela dlouho a to až do roku 1993, kdy ji po čtrnácti letech vystřídala čtvrtá generace, která opustila čtyřválcové motory, a zůstala pouze u šestiválců a osmiválců. Výkon se opět dostal ke slovu. Pátá generace se vrátila k úspěšnému stylu 60. let. V roce 2015 nastoupila již šestá generace, která se vyrábí dodnes. Charakterizujte jej motor s dosud nejvyšším výkonem 435 koní.

Pojištění vozidel pro Ford Mustang

U luxusních a sportovních vozidel počítejte nejen s drahým provozem, ale také s vyšším pojistným. Důvodem je nejen vysoký objem motoru, ale také vysoké riziko vzniku nehody, ale i zničení či krádeže. Náhradní díly a opravy na Ford Mustang jsou velmi drahé. Povinné ručení je samozřejmostí, a pokud nechcete platit zatraceně drahé opravy ze svého, rozhodně si sjednejte havarijní pojištění.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.