epojisteni logo

Ford Mondeo

Psal se rok 1903, když Američan žijící v Detroitu Henry Ford společně se svým synem Edselem založili firmu na výrobu automobilů. Těžko mohli tehdy vědět, že jejich firma se stane jednou z nejúspěšnějších automobilek nejen v Americe, ale také na celém světě. Velký podíl na tom má jimi vymyšlená pásová výroba.

Ford Mondeo - světové auto

První generace Ford Mondeo byla představena už v roce 1993 a cílem bylo tento model dostat na všechny světové trhy. Proto se také jmenuje Mondeo, což pochází z latinského slova mundus a znamená to svět. Ford Mondeo spadá do kategorie vozidel střední třídy a od roku 1993 až do současnosti se na trhu vystřídaly celkem čtyři generace. V USA se prodával pod označením Ford Contour a Mercury Mystique a od roku 2013 jako Ford Fusion.

Ford Mondeo od začátku patří mezi spolehlivá, dobře vybavená a zároveň pěkně vypadající vozidla. V Evropě Mondeo nahradilo předchozí model Ford Sierra, v Asii Ford Telstar a v USA Ford Tempo a Mercury Topaz. K mání byl sedan, hatchback a kombi s možností pohonu přední nápravy nebo 4x4. Druhá generace (2000 až 20007) přinesla také sportovní verzi ST220, kterou využívala také česká dálniční policie.

Ford Mondeo - třetí a čtvrtá generace

V roce 2006 byla na trh uvedena už třetí generace Ford Mondeo, která byla postavena na stejné platformě EUCD jako Volvo. Využívá ji ještě Volvo S80, Ford Galaxy a Ford S-Max. Významné změny přinesl facelift v roce 2010, kdy Ford Mondeo dostalo novou přední masku, přední a zadní světla a velké proměny se dočkal také interiér Mondea.

Od roku 2015 je v prodeji čtvrtá generace, která nabízí vyspělejší vzhled, nové technologie i prostornější interiér. Stačilo by málo a nejnovější Ford Mondeo by mohl být považován za SUV. V prodeji je pět výbav - Business Edition, ST-Line, Titanium, Trend a Vignale. Nejpropracovanější výbavou se pyšní nejdražší varianta Ford Mondeo Vignale. Co se týče nabídky motorů, na výběr jsou dva benzínové a pět naftových motorů. Nejvyšší variantu představuje naftový motor 2.0 EcoBlue AWD o objemu 1997 ccm a výkonu 140 kW.

Pojištění vozidel pro Ford Mondeo

Pojištění je jeden z mnoha nákladů, které k provozu vozidla patří. To platí primárně pro odpovědnostní pojištění povinné ručení, které je nejen u nás zákonným pojištěním. Povinné ručení se vztahuje na škody vzniklé provozem vozidla na majetku, zdraví a životě dalších účastníků silničního provozu. Na ostatní škody (krádež, vandalismus, živelné události atd.) se vyplatí mít uzavřené dobrovolné havarijní pojištění.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.