epojisteni logo

Dodge Challenger

Firma Dodge je americký výrobce motorových vozidel, který se zaměřuje na osobní automobily, robustní SUV, minivany a pick-upy. Dodge byl založený přesně na přelomu století v roce 1900 jako výrobce aut pro průmyslově rozrůstající se Detroit. První vůz pod značkou Dodge byl vyroben v roce 1914. V roce 1928 ji koupila jiná americká automobilka Chrysler a dnes je Dodge součástí koncernu Chrysler LLC.

Dodge Challenger - pravý americký muscle car

Dodge Challenger je legendární americký sporťák patřící do kategorie vozidel, kterým se neřekne jinak než muscle car. Pozor si dávejte na jiné označení pony car, tyto dva pojmy se dnes hodně stírají, ačkoliv muscle car vychází právě z pony car. Je to trochu komplikované.


Mezi typické pony cars patří Ford Mustang, Pontiac Firebird či Chevrolet Camaro. Pony car označuje auta s motorem vpředu a dostupnou cenou. Prvním pony car byl legendární Ford Mustang. Proto se používá výraz “pony” znamenající poník či kůň, kterého má Mustang ve svém logu.


Časem se začaly objevovat sportovní vozy, které vzhledem vypadaly jako pony car, ale byly mnohem silnější, výkonnější a rychlejší. Pro ty se zažil výraz muscle cars (svalovci). A právě do této kategorie patří nádherný vůz Dodge Challenger s obřími rozměry (měří více než pět metrů).

Dodge Challenger - od roku 1969 až do současnosti

První generace výkonného sportovního auta Dodge Challenger nastoupila na trh už před padesáti lety v roce 1970 a nahradil model Dodge Challenger Silver z let 1958 až 1959. Design navrhl Američan Carl Cameron, který měl tou dobou za sebou úspěšný design modelu Dodge Charger.


Od roku 1977 do roku 1983 se vyrábí druhá generace, která získala modernější a sportovnější vzhled. Třetí generace, která se prodává dodnes, byla na trhu uveden až v roce 2008. Oproti předchozím generacím prošla výraznými změnami, co se týče vnějšího designu i interiéru. Pod kapotou se ukrývá 6,2 litrový motor s výkonem 707 koní a Dodge Challenger může jet rychlostí až 328 km/h. Je to zatím nejvýkonnější a nejrychlejší muscle car na současném trhu.

Pojištění vozidel pro Dodge Challenger

Jste-li majitelem staršího či nového Dodge Challenger, jistě víte, že bez pojištění na silnice nesmíte. Povinné ručení je zákonné a je povinné pro všechny vlastníky motorových vozidel bez výjimky. Toto odpovědnostní pojištění kryje škody, které se svým autem můžete způsobit na majetku, zdraví a životě ostatních účastníků silničního provozu. Na škody vzniklé na vlastním vozidle je určeno dobrovolné havarijní pojištění.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.