epojisteni logo

Stará vozidla nemusí hned patřit do starého železa, zvlášť pokud mají historickou hodnotu. Naopak taková jízda veteránem po moderních silnicích má své neocenitelné kouzlo. Pokud také Vy patříte k hrdým majitelům historických vozidel, tzv. veteránů, které byste znovu rádi zprovoznili, pak nezapomeňte na povinné ručení, které je povinné pro všechna provozovaná vozidla bez výjimky. Výhodou je, že pojistné za povinné ručení pro veterány bývá několikanásobně nižší.

Povinné ručení pro veterány

Než však své vozidlo pojistíte jako veterána, musíte splnit řadu podmínek. Respektive Vaše vozidlo musí odpovídat několika parametrům, kterými jsou:


  • rok výroby starší 30 let
  • členství v klubu veteránů
  • mezinárodní certifikát FIA či FIVA


Pokud Vaše vozidlo projde všemi testy a je uznáno jako veterán, pak je nutné vozidlo zaregistrovat na příslušném úřadu samosprávy, kde Vám přidělí speciální registrační značku začínající na písmeno “V”. Veterán musí být provozuschopný, v původním stavu a s původní výbavou a příslušenstvím. Veterán rovněž nesmí být používán ke každodennímu provozu.

Online pojištění pro majitelů veteránů

Na základě udělené statusu veterána si nyní můžete uzavřít pojištění odpovědnosti neboli povinné ručení pro veterány. Pojišťovna po Vás bude požadovat následující doklady:


  • historický průkaz vozidla
  • veteránská SPZ
  • členský průkaz klubu veteránů


Cena povinného ručení pro veterány bývá až desetinásobně nižší, než je tomu u běžných vozidel. Důvodem nízké ceny je opatrná a bezpečná jízda veteránů, sezónní používání, významně nižší průměrná rychlost i malý počet pojistných události způsobených právě veterány. Ne všechny pojišťovny však povinné ručení pro veterány nabízí. Sjednat si jej můžete například u pojišťoven ČSOB či Uniqa nebo online prostřednictvím pojišťovacích portálů.


Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Mluví se o nás

Křišťálová lupa - logo
Nova - logo
Prima - logo
Web Top100 - logo
Zlatý měšec - logo
BestDrive - logo
SOS Dětské vesničky - logo