epojisteni logo

K rychlé přepravě různých zásilek a v posledních letech také k doručování nákupů potravin a jídel většinou na kratší vzdálenosti se využívají kurýrní služby a kurýři. Ti ke své činnosti využívají motocykly, osobní a menší užitková vozidla. Kurýr může tuto činnost vykonávat jako zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ).

Kurýr jako zaměstnanec firmy nebo OSVČ

Kurýr zaměstnanec to má jednodušší. Pracuje na základě pracovní smlouvy a k vykonávání kurýrní činnosti je mu přiděleno služební auto. O pojištění vozidla se tedy nemusí starat, protože to zajišťuje jeho zaměstnavatel - kurýrní služba. Ta vlastní větší vozový park a pojištění vozidel má obvykle zajištěné v rámci jedné pojistné smlouvy (tzv. flotilové pojištění pro firmy).

OSVČ podniká na základě živnostenského listu a využívá svůj vlastní vůz. O pojištění se tedy stará sám. Ze zákona musí mít sjednané pouze povinné ručení. Zákon podnikatelům nenařizuje v případě aut nic jiného než soukromým osobám. Stejně jako oni se může sám rozhodnout, zda si vedle POV sjedná také havarijní pojištění. To je však více než vhodné, chce-li mít podnikatele pokrytá různá rizika své podnikatelské činnosti.

POV pro kurýry

Povinné ručení náleží do skupiny zákonných pojištění. To znamená, že se jedná o povinné odpovědnostní pojištění pro vybranou skupinu lidí, v tomto případě vlastníky a provozovatele motorových vozidel. Ti jsou povinni mít uzavřené povinné ručení kryjící škody způsobené provozem motorového vozidla.

Kurýrům se jistě vyplatí si k základnímu povinnému ručení připlatit za vybraná doplňková připojištění. Doporučené je například úrazové připojištění řidiče i celé posádky a připojištění zavazadel a přepravovaných věcí pro případ rizika jejich zničení, poškození či krádeže.

HAV pro kurýry

Havarijní pojištění je sice dobrovolné, to však neznamená totéž co zbytečné. Ke škodě může dojít i na vlastním majetku - vozidel kurýrní společnosti či kurýra, a ty povinné ručení nekryje. Havarijní pojištění zahrnuje riziko nehody, živelné události, krádeže a vandalismu. I zde je vhodné nechat si doporučit připojištění. Vyplatí se například lepší asistenční služby, které pokryjí opravu na místě, odtah vozidla i na velké vzdálenosti nebo zapůjčení náhradního vozidla apod.


Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Mluví se o nás

Křišťálová lupa - logo
Nova - logo
Prima - logo
Web Top100 - logo
Zlatý měšec - logo
BestDrive - logo
SOS Dětské vesničky - logo