epojisteni logo

V oblasti pojištění vozidel rozlišujeme dva základní typy - zákonné povinné ručení a dobrovolné havarijní pojištění. Jaký je mezi nimi rozdíl? Povinné ručení nařizuje zákon č. 168/1999 Sb. o pojištění z provozu vozidel a slouží k ochraně vlastníků vozidel před finančním důsledky škod jimi způsobenými. To znamená, že se vztahuje na škody na:


  • zdraví (léčba, hospitalizace, léky, operace, nutné převozy …)
  • životě (repatriace, přiměřené náklady pohřbu, náklady na výživu pozůstalých, …)
  • věcné škody (poškozené auto druhé osoby a jeho osobních věcí) a náklady spojené s odstraňováním nehody (poškozené dopravní značení, …)
  • finanční škody (ušlý zisk či náklady spojené s právním zastoupením při uplatňování nároků)


Povinné ručení musí mít uzavřené všichni vlastníci vozidel, která registrovaná v ČR a jsou provozovaná na základě udělených registračních značek a velkého technického průkazu.

Běžně se tedy povinné ručení nevztahuje na odcizení vozidla a nehradí škody takto způsobené. Je však možné u některých pojišťoven sjednat v rámci povinného ručení odcizení vozidla jako připojištění. Je však otázkou, zda je takové připojištění povinné ručení odcizení vozidla rovnocenné s klasickým havarijním pojištěním. Při výběru pojištění pro své vozidlo si proto nezapomeňte porovnat různé varianty.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Mluví se o nás

Křišťálová lupa - logo
Nova - logo
Prima - logo
Web Top100 - logo
Zlatý měšec - logo
BestDrive - logo
SOS Dětské vesničky - logo