epojisteni logo

Pojištění pracovních strojů a povinné ručení

Pojištění pracovních strojů a POV

Pracovní stroje musí mít sjednané povin ručení ze zákona stejně jako každé jiné motorové vozidlo. V minulosti tomu tak nebylo. Pracovní stroje, které se nepohybovaly po veřejných komunikacích, POV mít nemusely. To se před pár lety změnilo kvůli jedné události.

Na počátku změn týkající se povinného ručení pro pracovní stroje stala nehoda. Zhruba před třemi lety jistý zemědělec skládal balíky a přitom narazil do žebříku, na němž stál člověk, který při pádu utrpěl zranění. Pojišťovna odmítla škodu vyplatit z povinného ručení, jelikož ke škodě došlo mimo veřejné komunikace.

POV pro pracovní stroje od roku 2017

V reakci na výše popisovanou událost se rozhodl Soudní dvůr EU zavést nová pravidla, která jsou závazná pro všechny členské země EU včetně České republiky. Nově tak bude platit pravidlo, že každé vozidlo, které může svým provozem může způsobit újmu na majetku či zdraví jiné osoby, musí být pojištěno bez ohledu na to, zda je uvedeno v registru vozidel či nikoliv.

Od roku 2017 je povinné ručení povinné ze zákona pro všechny pracovní stroje bez výjimky. POV tedy musí mít i stroje, které jezdí mimo veřejné komunikace. Nová povinnost se tak týká traktorů, buldozerů, jeřábů, bagrů, kombajnů, které se běžně pohybují po soukromém či jinak uzavřeném areálu (např. statek, továrna, pole, sklad a jiné).

Pracovní stroje a sezónní POV

Pojišťovny pro tyto případy nabízí speciálně upravené povinné ručení, které počítá se stylem používání pracovních strojů. Pracovní stroje jsou obvykle využívány pouze v době letní sezóny. Jejich majitelé tak mohou využívat typické sezónní pojištění vozidel, která spočívá v pojistné smlouvě uzavřené po celý rok, ale pojistné se platí pouze za období, po které se pracovní stroj pohybuje venku.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Mluví se o nás

Křišťálová lupa - logo
Nova - logo
Prima - logo
Web Top100 - logo
Zlatý měšec - logo
BestDrive - logo
SOS Dětské vesničky - logo