epojisteni logo

OSVČ a HAV

Podnikatelé často řeší otázku sjednání správného havarijního pojištění OSVČ v souvislosti s vrácením DPH. Týká se to zejména těch OSVČ užívajících “auto na firmu”, kteří jsou ze zákona plátci DPH, ale přitom nemají DPH uznatelné příjmy. Je v tomto případě lepší sjednat si HAV s nebo bez DPH?

Havarijní pojištění OSVČ - s DPH nebo bez?

Podnikatel a plátce DPH, který používá auto na firmu, řeší otázku vratitelnosti DPH v případě opravy vozidla. Zejména, pokud je plátce DPH, ale jeho příjmy tvoří příjmy bez DPH. To se týká například finančních poradců. Jim stát DPH nevrací v plné výši, ale pouze ve zkrácené výši (např. 1 %).

V takovém případě podnikatel zaplatí za opravu například 100 tisíc korun plus DPH ve výši 19 tisíc korun. Z DPH podnikateli stát vrátí pouze 190 korun a pojišťovna uhradí 100 tisíc korun. Ze svého však podnikatel zaplatí 18 810 korun. Je tedy velmi důležité rozhodnout se, zda si podnikatel má sjednat havarijní pojištění OSVČ bez DPH nebo s.

Ne každá pojišťovna zaplatí DPH

Důležitý je rovněž výběr vhodné pojišťovny nabízející havarijní pojištění OSVČ. Některé pojišťovny hradí bez problémů celou částku včetně DPH, jiné bez DPH a to z důvodu, že plátce DPH by DPH v podstatě obdržel dvakrát - od pojišťovny a finančního úřadu. Některé pojišťovny z HAV uhradí celou částku včetně DPH pouze v případě totální škody, jiné i v případě dílčích plnění.

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Mluví se o nás

Křišťálová lupa - logo
Nova - logo
Prima - logo
Web Top100 - logo
Zlatý měšec - logo
BestDrive - logo
SOS Dětské vesničky - logo