epojisteni logo

Jedním z velkých nepřátel aut jsou malé a mrštné kuny. Respektive kuny auta za nepřítele nepovažují, právě naopak. Do vyhřátých útrob aut se chodí schovat před chladnou zimou a mrazem. Bohužel svou přítomnost v autě neomezují pouze na klidný spánek, ale věnují se podrobnému průzkumu vnitřku auta, při kterém neváhají použít velice ostré zoubky. Výsledkem jsou poměrně závažné škody, které dokáží i nové auto vyřadit z provozu na dlouhou dobu.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.


lp-kuna

Překousané kabely

Možná máte doma roztomilého savce, který si tu a tam jako “zákusek” dopřeje kabel. Kuny se od nich nijak neliší, a když zavětří možnost překousat kabel, udělají to. Pokud jednoho zimního mrazivého ráno nemůžete nastartovat vůz, jednou z častých příčin mohou být právě překousané kabely kunou.

Zadřeny motor

Překousané kabely mohou vést až ke zničení řídící jednotky a zadřenému motoru. Zvláštní je, že cíl kun se mění podle značky vozu. Ne každá značka kunám “voní” U Škod a Volkswagenů kunám nejvíce chutnají kabely umístěné kolem motoru, u Seatů jsou to celé kabelové svazky a u Hyundai zase podtlakové hadičky.

Překousané dráty od zapalování

Jednou z největších lahůdek pro kuny jsou zapalovací a jiné kabely. Jakmile vlezou do auta a zahřejí se, začnou okusovat kabely a zbaví je jejich izolace. Zapalovací kabely jsou většinou natolik poškozené, že vůz už není možné nastartovat. Je nutné zavolat odtah, nebo požádat souseda a poškozený vůz nechat odtáhnout do servisu.

Překousaná elektroinstalace

Zejména během zimních měsíců servisy neustále opravují poškozenou elektroinstalaci, za kterou mohou kuny. Kunám totiž kabely, respektive jejich bužírková ochrana a textilní izolační protihluková výplň kapoty v motorovém prostoru vyloženě voní a kabely vedoucí okolo motoru koušou. Přítomnost kuny lze odhalit podle odpadaných kusů protihlukové hmoty u baterky.

Ochrana proti kunám

Obyvatelé měst se mylně domnívají, že problém kun zalezlých v motorech, je problém pouze na vesnicích. Není tomu tak. Kuny už si na přítomnost lidí dávno zvykly a ztratily přirozenou plachost. Pokud bydlíte na velkém sídlišti na okraji města a svůj vůz parkujete poblíž louky, pole či lesa, kuna se může stát i vaším problémem. Neobvyklé ale nejsou kuny ani v rušných centrech města.

Kuny se velmi rády vrací na místo činu. Pokud nachytáte kunu ve svém autě, s největší pravděpodobností to nebude poprvé ani naposledy. Nejhorší je, že pach kuny naláká další kuny, které takové místo automaticky považují za bezpečné. Zbavit se jejich nežádoucí přítomnosti není přitom vůbec snadné.

Kuny jsou chráněné. Je zakázané je lovit, chytat do pastí, trávit ani jinak zabíjet. Zabití kuny je hodnoceno jako trestný čin. Jediným řešením, jak se jich zbavit, je jim pobyt v autě hodně znepříjemnit a znechutit. Ani parkování v garáži kuny nemusí odradit. Kuny si cestu do auta najdou vždy, stačí jim i malá díra o průměru 6 centimetrů!

5 rad, jak vůz ochránit před kunami:

  • 1. Lidské vlasy, psí chlupy - umístění lidských vlasů nebo psích chlupů poblíž motoru prý kuny nadobro odradí. Kuny mají velmi citlivý čich. Bojí se lidí i psů, a místům, kde je cítí, se raději vyhnou velkým obloukem. Vlasy nebo chlupy vložte do punčochy a zavěste někam hodně blízko k motoru. Použít se může i kočičí srst.

  • 2. Pletivo - kuny jsou malé a mají drobné pacičky. Chůze po pletivu je jim vysoce nepříjemná. Proto někteří majitelé ohrožených aut umístí pod motorovou část auta husté pletivo.

  • 3.Přírodní prostředky - zatímco vůně motorů a kabelu kunám voní, jiné nám příjemné vůně jim zapáchají. Mezi obvyklé babské rady patří motor pokapat citrusovým vonným olejem, formalínem, octem, čpavkem, petrolejem či savem. Účinné je prý potřít kabely voňavým mýdlem, posypat pepřem nebo do motoru pověsit tuhý podpalovač či WC blok. Poněkud neobvyklá je rada, získat a umístit tygří lejno poblíž parkovacího místo.

  • 4. Pachové odpuzovače ve spreji - vadí-li vám pravé chlupy a vlasy, existují odpuzovače ve spreji určené přímo proti kunám. Spreje obsahují přírodní látku Geraniol, která kunám zapáchá. Jedno nastříkání údajně vydrží po dobu několika týdnů, pak je nástřik třeba obnovit. Docela dobře ale prý funguje i obyčejná laciná voňavka ve spreji, kterou postříkáte celý motor, zejména pak všechny kabely a hadičky.

  • 5. Elektronické odpuzovače - dražší variantou jsou speciální odpuzovače, které se nabízí ve dvou variantách - akustický a ultrazvukový odpuzovač. Akustické odpuzovače vydávají zvuky, které slyší i člověk. Nejsou nijak hlasitá a kuny plaší. Umístit by se měla poblíž plastů, které zvuk dobře odráží. Ultrazvukový odpuzovač nevydává žádné zvuky. Vysílají zvuk s frekvencí nad 20 kHz, což kunám však vadí, člověk však nic neuslyší. Nevýhodou je vyšší cena v řádu stovek až tisíců korun a správné umístění na místo, ze kterého se ultrazvukové vlny šíří do celého motorového prostoru.


U elektronických plašičů je potřeba dávat si pozor na to, aby se “nehádali” s elektroinstalací auta. To je problém neoriginálních levných odpuzovačů bez návodů, které za pár korun zakoupíte na tržnicích. Problémem bývá i jejich demontáž. Pokud se rozhodnete pro koupi elektronického odpuzovače, vybírejte pouze originální výrobky.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Mluví se o nás

Křišťálová lupa - logo
Nova - logo
Prima - logo
Web Top100 - logo
Zlatý měšec - logo
BestDrive - logo
SOS Dětské vesničky - logo