epojisteni logo

"Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla"

  • Kryje veškeré škody, které způsobíte provozem vozidla

  • Široká škála limitů plnění

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidlaPojištění odpovědnosti z provozu vozidla

Pojištění vozidel se týká každého majitele motorového vozidla, jimž zákon č. 168/1999 Sb., O pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, uděluje povinnost mít uzavřené pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla. Toto pojištění bývá označováno také jako povinné ručení.

Povinné ručení je tedy zákonné pojištění a motorista, který jej nemá a přesto své vozidlo využívá, se vystavuje riziku finanční pokuty. Bez povinného ručení motorista nesmí se svým vozidle vyjet na české silnice a dálnice.

K čemu povinné ručení slouží?K čemu povinné ručení slouží?

Každý den dochází k desítkám méně či více závažných dopravních nehod, při kterých jsou způsobovány škody na zdraví či majetku. Tyto škody jsou poškozeným vyplaceny právě z povinného ručení viníka nehody. V případě, že by toto pojištění neexistovala, musel by poškozený po viníkovi škodu vymáhat sám, a to je v mnoha případech téměř nemožné.

Pokud viník nemá uzavřené povinné ručení a způsobí dopravní nehodu, pak škodu uhradí Česká kancelář pojistitelů (ČKP) z Garančního fondu. Vyplacenou škodu poté následně vymáhá po viníkovi, který tak trestu neujde.

Limity pojistného plnění a výše pojistnéhoLimity pojistného plnění a výše pojistného

Nabídka na povinné ručení je velmi různorodá. Zákon ukládá pouze minimální výši pojistných limitů, která je 35 milionů korun pro škody na zdraví a životě a 35 milionů pro škody na majetku. Pojišťovny však nabízí varianty až do hranice 200 milionů korun v obou případech. V ostatních kritériích mají pojišťovny vyšší volnost. Díky tomu se liší nejen v rozsahu ale také ve výši pojistného.

Motoristé si na stránkách ePojištění.cz mohou nabídky od českých pojišťoven porovnat za pár minut online, aniž by museli zajít na pobočky některé z pojišťoven osobně.

Mluví se o nás

Křišťálová lupa - logo
Nova - logo
Prima - logo
Web Top100 - logo
Zlatý měšec - logo
BestDrive - logo
SOS Dětské vesničky - logo