V Praze 20.11.2014 (Tisková zpráva)
Přestože všichni musíme ze zákona platit povinné ručení na automobil, málo kdo ho umí využít na plno. V horším případě se při havárii dožaduje nemožného. A neplatí to jen pro ženy za volantem. Úskalí je mnoho - srážka se zvěří, prasklá pneumatika nebo zničená kapota od krupobití. Co s tím, když na manžela není spolehnutí? Přinášíme jednoduchý a stručný přehled, jak si samy poradíte s pojištěním.
Za pár korun bez práce
Kdo šetří má za tři, říká se. Jenže v pojištění to platí právě naopak. Při výběru povinného ručení je třeba dávat dobrý pozor, případně se obrátit na odborníky či na nezávislé prodejce, úspora se totiž nutně nemusí vyplatit. „Největší chybu dělají řidiči, kteří koukají pouze na nejnižší cenu povinného ručení, které má však nízké limity a téměř nulové doplňkové služby. Ušetří sice pár korun, ale při nehodě pak často litují," upozorňuje David Holý, ředitel společnosti ePojisteni.cz. Ze zákona obsahuje každé povinné ručení s minimálním limitem pojištění škody nazdraví a majetku.
Co všechno tedy může, nebo naopak nemusí obsahovat naše povinné ručení?
1) Asistenční služby, administrativně právní a technická pomoc
Při každé i menší nehodě můžete mít nárok na asistenční služby. Nemusíte se tak obávat ani cesty do zahraničí. „Součástí kvalitního povinného ručení jsou i asistenční služby a administrativně právní pomoc, která vám pomůže například s tlumočením a jednáním s policií a úřady. Pokud vyberete správně, nemusíte čekat na manžela či přítele, ani pokud píchnete pneumatiku, uvíznete s nepojízdným vozidlem někde na cestě, zabouchnete si klíče či dojde benzín,“ vyjmenoval Holý.
2) Pojištění dopravních pokut
Každému se občas stane, že zaparkuje na špatném místě a dostane botičku nebo přesáhne rychlost. Pojištěním dopravních pokut se vztahuje na podobné přestupky v České republice a může vám ušetřit spoustu peněz, bodů a starostí.
3) Pojištění osobních věcí řidiče a rodinných příslušníků
Ukradli vám notebook a peněženku, když jste stáli v zácpě nebo na parkovišti? Vyřešte připojištěním osobních věcí vás i vašich rodinných příslušníků.
4) Pojištění pneumatik
Mezi nejčastější problémy patří poškození pneumatiky. „To za vás vyřeší připojištění pneumatik. Poškodíte-li pneumatiku, tak aniž byste si ušpinili ruce, bude vám opravena technikem, který ji na místě vymění na rezervu a následně za opravenou nebo novou pneumatiku,“ upozornil Holý s tím, že právě potíže s pneumatikami bývají časté, nicméně základ povinného ručení s tím nepočítá, proto je lepší připojištění.
5) Střet se zvěří
Srážka se zvěří může pro vaše auto znamenat značnou opravu. Lze se proti tomu připojistit v rámci povinného ručení. Pojištění je dostupné od 365 Kč za rok a vztahuje se také na jiné poškození zvířetem, například pokud vám kuna překouše kabely u auta.
6) Úrazové pojištění posádky
Jeden ze základních kamenů úrazu v pojišťovnictví. Mnoho Čechů zapomíná, že zranění řidiče či pasažérů auta totiž nezakládá nárok k vyplacení pojistky z povinného ručení. „Stejně tak nelze z povinného ručení hradit náhrady za pobyt v nemocnici po zranění při nehodě. Opět je zde možnost pořídit si tzv. úrazové pojištění řidiče nebo všech členů posádky vozidla, cena tohoto připojištění začíná na 125 korunách za rok,“ připomněl Holý.
7) Živelné pohromy
Každoročně se i v našich končinách setkáváme s živelnými pohromami - povodně, krupobití, pád stromu nebo sesuv půdy. Obyčejné povinné ručení často živelné pohromy nezahrnuje, ale je možnost se připojistit. Přitom se bavíme nejméně o 250 korunách za rok, které nám mohou ušetřit několik tisíc korun.
8) Poškození skel
Připojištěním skel se vyvarujeme platbě za prasklé sklo od letícího kamínku a opět se bavíme o částce pouze okolo 500 Kč za rok.
„Každá pojišťovna má rozdílné limity plnění a nabízí rozdílné služby. Laik nemá moc šancí se v jednotlivých nabídkách sám zorientovat. Trend dnešní doby je použít srovnávač pojištění na internetu, který nabídky pojišťoven přehledně setřídí,“ uzavřel Holý.
David Holý, ePojisteni.cz