Podsedák do auta

Podsedák do auta

Podsedák do auta je náhrada za dětskou autosedačku pro starší děti ve věku zhruba 5 let a výše. Hlavním účelem podsedáku je zajistit, aby dítě sedělo výše a bezpečnostní pás nešel přes krk.

Dětská autosedačka versus podsedák

Dle §6 zákona č. 361/2000 Sb., zákona o provozu na pozemních komunikacích musí každé dítě, které je menší 150 cm a lehčí 36 kg, v motorovém vozidle za jízdy sedět v certifikované bezpečnostní dětské autosedačce či podsedáku v případě starších dětí. Dětská autosedačka či podsedák musí vždy odpovídat výšce, váze částečně i věku dítěte.

Autosedačka je určená pro nejmenší a malé děti už od narození až do školního věku. Dětský podsedák se většinou užívá až u starších dětí cca od 5 let vážící od 15 kg až do 36 kg, nejlépe pro kratší jízdy nebo pokud starší dítě odmítá sedět v autosedačce.

Dětský podsedák je dále možné použít v případě tří dětí sedících na zadních sedačkách v autě, kdy nejstarší dítě uprostřed může sedět na podsedáku. Musí mu však být nejméně 3 roky staré a musí být připoutané bezpečnostním pásem.

Podsedák není plnohodnotná náhrada autosedačky

Podsedák je lehčí, zabere méně místa a instalace je jednodušší. Proto jím také spousta rodičů relativně brzy nahrazuje robustnější dětskou autosedačku. Je nutné si však uvědomit, že podsedák nepředstavuje plnohodnotnou náhradu dětské autosedačky.

Používat jej smí pouze děti, jejich váha přesáhla 15 kg. Jeho účelem je zvýšení posedu dítěte, ale už neposkytuje podobnou ochranu v oblasti páteře, krku a hlavy dítěte jako sedačka.

Podsedák se hodí zejména pro větší, těžší a starší děti, které se do sedačky nevejdou, na kratší vzdálenosti a při jízdách autem po městě. Na delší vzdálenosti je vždy vhodnější a především bezpečnější klasická dětská autosedačka i se zádovou opěrkou.

Hlavní výhody podsedáku do auta:

  • nízká hmotnost
  • dobrá skladnost
  • nižší cena
  • snazší instalace
  • lepší přenositelnost
Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3