4x4

Co znamená 4x4

Pojem 4x4 označuje specifický typ pohonu motorového vozidla, který se používá vedle standardního pohonu na přední či zadní nápravu. Jedná se o pohon, který využívá síly obou náprav neboli všech 4 kol automobilu. Také se používá lidové označení “čtyřkolka” nebo 4WD z anglického výrazu “four-wheel drive”. Původně se pohon 4x4 užíval u vojenských, zemědělských a užitných vozů.

Pohon 4x4 může být stálý nebo přiřaditelný k jedné z náprav pomocí páky nebo elektronicky nebo je trvale přiřazený (rovnoměrně nebo v určitém poměru). Skutečné terénní automobily bývají vybaveny převodovkou, která dle potřeby redukuje rychlost otáčení kol a kroutící moment, a umožňuje uzamčení zadní a výjimečně i přední nápravy kvůli lepší průchodnosti terénem.

Klasické 4x4 vs. Full 4x4

U klasického 4x4 pohonu bez mezinápravového diferenciálu si řidič pohon 4x4 zapíná sám pouze v případě potřeby. Za běžných podmínek tak auto pohání pouze jedna, zpravidla zadní náprava. To může představovat problém ve vyšších rychlostech, výhodou tohoto typu je tak hlavně jednodušší konstrukce a nižší cena.

Konstrukčně náročnější typ označovaný full 4WD pohon využívá střední (mezinápravový) diferenciál, který sílu motoru distribuuje na všechna čtyři kola současně. Výhodou je pohon 4x4 neustále k dispozici, nevýhodou vyšší cena a spotřeba paliva.

Spočítat
ceny
Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 10