Od 1. ledna se zvýšilo vyplácené odškodné

Od 1. ledna se zvýšilo vyplácené odškodné

Od 1. ledna se zvýšilo vyplácené odškodné

1. ledna vstoupil v platnost nový občanský zákoník, který přináší řadu významných změn. Jednou z nich jsou také úpravy v pravidlech vyplácení odškodného, které budou výrazně vyšší, než tomu bylo dosud. Dojde k zvýšení pojistného?

Výše odškodného se bude nově odvíjet od výše průměrné mzdy v České republice. Lidé tak nyní budou mít nárok na vyšší odškodné za bolet, vážné úrazy i trvalé následky. Na vyplacení odškodného budou mít také nárok i rodinní příslušníci, což dosud nebylo možné. Pojišťovny tak mohou vyplatit za nejtěžší škodu na zdraví až 20 miliónů korun.

Až dvojnásobné odškodné za škody na zdraví z povinného ručení

V případě dopravní nehody, která skončila těžkým otřesem mozku, mohl poškozený získat z povinného ručení viníka 7 200 korun. Od 1.1.2014 činí odškodné více než dvojnásobek a to přibližně 14 900 korun. Změny se také týkají odškodnění trvalých následků. Maximální hranice odškodného za totální vyřazení ze společnosti nyní činí 10 miliónů korun. K této částce se budou navíc přičítat procenta (tzv. ztráta potenciálu). Odškodné se tak může vyšplhat až na 20 miliónů korun.

Nový občanský zákoník zcela radikálně mění pravidla, podle kterých se výše odškodného dosud vypočítávalo. Nová metodika má jasnější pravidla a konečné rozhodnutí bude záviset na jednotlivých soudcích. Změny však bohužel nebudou zadarmo. Je více než pravděpodobné, že kvůli zvýšeným nákladům nás čeká vyšší pojistné. Zdražení je jisté u povinného ručení, což potvrdila většina českých pojišťoven.

Soudci budou mít při stanovování odškodného volnou rukou

Mění se nejen hodnota jednoho bodu, ale soudci budou mít nyní volnou rukou při stanovování výše odškodného. Doposud platné tabulky tak byly zrušeny a nahrazeny metodickým pokynem. Ten byl sestaven expertní skupinou složenou ze zástupců Nejvyššího soudu, lékařů, znalců a zástupců pojišťoven. Díky tomu by prý měly zmizet rozdíly mezi rozhodnutím soudů.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 8
Sdílet na Facebooku

Archiv