Zásady bezpečné jízdy - připoutejte se, prosím

Zásady bezpečné jízdy - připoutejte se, prosím

připoutejte se

Zásady bezpečné jízdy - připoutejte se, prosím

Denně na českých silnicích dochází k dopravním nehodám. Lidé při nich přichází ke zraněním a někdy bohužel i umírají. V řadě případů by šlo tragickým následkům předejít “pouhým” dodržováním zásad bezpečné jízdy, jako je připoutání se.

Povinnost připoutání stanovuje zákon nejen pro řidiče, ale pro všechny osoby cestující ve vozidle. Zákon by nám v tuto chvíli měl být doslova ukradený, připoutat bychom se měli vždy s ohledem na své vlastní zdraví a život. Stanovení povinnosti připoutání se do zákona však smysl mělo. Statistiky totiž dokazují, že zavedení bezpečnostních pásů a povinnosti se připoutat vedlo k významnému snížení těžkých zrnění a smrtelných úrazů.

Spočítat
cestovní pojištění

Jezdím opatrně a nikdy jsem neboural

Vždy se ale najdou lidé, kteří zbytečně riskují a ohrožují tak nejen svůj život, ale i životy ostatních účastníků silničního provozu. Tím, že se nepřipoutají, navíc ohrožují zdraví ostatních cestujících ve vozidle. To platí zejména pro cestující na zadních sedačkách.

Co se děje s nepřipoutaným člověkem při nehodě

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Myslet si, že zrovna vám se nic nemůže stát, je lehkomyslné a nezodpovědné. Jakmile si sednete do vozidla, provní co uděláte, je zapnutí bezpečnostního pásu. Pokud to neděláte, přečtěte si, co se vám může stát. Čím dříve si uvědomíte význam bezpečnostních pásů, tím lépe pro vás.

Náraz vozidlo téměř okamžitě zastaví. To však neplatí pro lidské tělo a další volně pohyblivé předměty v autě. Člověk, který je připoutaný, zůstane na místě. Nepřipoutaný člověk však bude pokračovat dál “v jízdě” stejnou rychlostí. Do cesty se mu však postaví rám okna, sklo, palubovka, volant a další části auta. Může dojít k pár oděrkám či zlomeninám končetin, ale i k velmi vážným poraněním obličeje, mozku, žeber, srdce a dalších důležitých vnitřních orgánů.

Víte, že narazíte-li hlavou do čelního skla při rychlosti 50 km/h, je to stejné jako pád ze 3. patra? Budete-li připoutaný, s největší pravděpodobností se vám nic vážného nestane. Při prudkém zbrzdění z rychlosti 50 km/h se hmotnost lidského těla znásobí až 60x! Pokud si myslíte, že dokážete udržet více než 3 000 kilogramu na místě, mýlíte se. Právě do rychlosti 50 km/h jsou bezpečnostní pásy nejúčinnější.

Jak se připoutat správně a bezpečně

Aby bezpečnostní pásy fungovaly na 100 %, je třeba ohlídat si jejich správné použití. Dospělé osoby by to měli naučit i své potomky. Může na tom záviset jejich zdraví a někdy i život. Zapnutí bezpečností pásů trvá zhruba 2 vteřiny. Tyto dvě vteřiny mohou rozhodnout o vašem životě. Myslete na to vždy, když si sedáte do vozidla.

Bezpečnostní pás musí být upevněný přes rameno a hruď, nikdy nesmí vést přes krk. Pás si rovněž nikdy nedávejte za záda nebo pod paži. Pokud vás pás hodně tlačí, povolte jej. Moderní auta umožňují posunout pás tak, aby nevedl přes krk. Pod pás nedávejte žádné předměty, které by vás mohli zranit. To platí i pro kabelky a batohy, které se v momentě nehody stávají nebezpečnými.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Cestovní pojištění, Nehody, Povinné ručení, tipy

Archiv