Za zabezpečení vozidel snižují pojišťovny cenu pojištění

Za zabezpečení vozidel snižují pojišťovny cenu pojištění

Za zabezpečení auta proti krádeži nabízejí pojišťovny slevu na havarijním pojištění. Téměř 75 % z veškeré kriminality v ČR činí krádeže vozidel a předmětů z nich. V Čase si to lze představit tak, že každou hodinu jsou u nás 2 vozidla odcizena, dalších 5 vykradeno.

V roce 2011 bylo v ČR odcizeno 11 647 vozidel a zaznamenáno 33 230 vloupání do nich. Tato čísla sice každým rokem postupně klesají (v roce 1997 byla situace více jak 2x horší!), nicméně v porovnání se západní Evropou jsme na tom stále velmi špatně.

Krádeže aut většinou netrvají déle než jednu minutu, a za několik hodin je často vůz již za hranicemi, či rozmontován na náhradní díly. Objasní se maximálně 20 % takovýchto případů, zbylé zůstanou nevyřešeny, pachatel ani vůz nenalezen, a vy si můžete jít shánět nový dopravní prostředek...

Zabezpečení auta proti krádeži = sleva na havarijním pojištění

V případě, že máte uzavřeno havarijní pojištění, obsahující pojištění proti odcizení můžete si oddychnout, že Vám cenu ukradeného vozidla zaplatí pojišťovna, v opačném případě máte bohužel smůlu. Při tom i jednoduché formy zabezpečení stačí k tomu, aby zloděje od krádeže odradily, zloděj si zkrátka raději vybere auto „bez komplikací“. Navíc za aplikaci každého zabezpečovacího systému většina pojišťoven snižuje cenu pojištění, a to až o 20 %! Popišme si několik možných forem zabezpečení.

Porovnat havarijní pojištění

 •  

  Zabezpečení oken

  Sem patří například označení skel VIN kódem, polepení fólií atd. Tyto formy zabezpečení patří sice mezi nejlevnější - jejich cena se pohybuje v řádu stovek korun, ale podle statistik i tak snižují pravděpodobnost krádeže o více než 96 %! Označené sklo je totiž pro zloděje znehodnocené.

  Existují 2 způsoby značení: pískováním a leptáním. Ceny se pohybují do 2 000 Kč za všechna okna. Možnost polepení okna folií chrání okno před rozsypáním skla, udrží sklo pohromadě a útočníkovi tak zabrání v proniknutí dovnitř. Kromě ochranné funkce pak může plnit samozřejmě i funkce další, třeba tu stínící při využití tmavé folie. Ceny folií se pohybují kolem 5 000 Kč za celé auto.

 •  

  Mechanická ochrana

  Spočívá v zablokování mobility vozu, buď formou jednoduchých blokovacích zařízení, které blokují nejčastěji volant, nebo uzamykáním řadící páky. Ceny mechanického zabezpečení se pohybují kolem 5 000 Kč.

 •  

  Elektronická ochrana

  Do této skupiny patří různé typy imobilizérů, alarmy a vyhledávací systémy. Imobilizéry a alarmy má v současnosti již téměř každé nové auto přímo z výroby, je ale samozřejmě možno si systém vylepšit. Příkladem je ultrazvukový detektor, zajišťující ochranu interiéru, či plášťová ochrana vozu. Klasické alarmy většinou fungují tak, že detekují zvýšení odběru proudu v hlídaném vozidle. Cena za takovouto elektronickou ochranu se pohybuje kolem 3 000 Kč. Například český výrobce Jablotron nabízí takový systém za 2 399 Kč.

  Vyhledávací systémy

  Tento způsob zabezpečení je nejvyšším možným způsobem ochrany. Je samozřejmě také nejdražší a pojišťovny za něj poskytují největší slevy na havarijní pojištění. Známe vyhledávací systémy mobilní (GSM), které využívají klasický mobilní telefon, rádiové a nejlepší satelitní (GPS). Úspěch hledání takto ochráněných aut je až 98 %, v případě aktivních služeb je dokonce součástí aktivní zásah zásahové jednotky a zajištění vozu. Nejdražší ochrana přijde na 50 000 Kč.Pozor, abyste nenaletěli podvodníkům. Každý systém se musí prokazovat certifikátem od Asociace poskytovatelů ochranných systémů - APOS

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 21
Sdílet na Facebooku

Archiv