Nezapomeňte si zabezpečit chatu proti zlodějům

Nezapomeňte si zabezpečit chatu proti zlodějům

Nezapomeňte si zabezpečit chatu proti zlodějům

Přichází zima a s ní období, kdy čeští chataři opouští své rekreační nemovitosti. Bohužel právě v zimě, když jsou chaty a chalupy dlouhodobě neobydlené, dochází k častým krádežím. Pravděpodobnost vykradení rekreačních objektů se v zimě rapidně zvyšuje a to až dvakrát více než v letním období.

"Riziko, že nechtěná návštěva zavítá do rekreačního objektu, je v podzimních a především zimních měsících až dvakrát vyšší než během léta. Často se přitom stává, že škody zjistí majitelé rekreačních nemovitostí až s několikaměsíčním zpožděním, když se po “zimním spánku” opět vypraví na svou oblíbenou chatu nebo chalupu," říká Jan Šepek z ČSOB Pojišťovny.

V loňském roce způsobili zloději škodu za 88 miliónů korun

Například v loňském roce bylo dle údajů statistického úřadu vykradeno na 4 634 chat a chalup a škoda dosáhla téměř 88 miliónů korun. Nejvíce ohroženy jsou rekreační objekty ve středočeském kraji. Právě zde se odehrála čtvrtina všech krádeží. K nejmenšímu počtu krádeží naopak dochází v Karlovarském kraji. Jak ukazuje následující tabulka.

Počet vykradených rekreačních objektů v roce 2012

Středočeský kraj 1 265
Jihočeský kraj 364
Jihomoravský kraj 354
Ústecký kraj 349
Plzeňský kraj 340
Liberecký kraj 339
Kraj Vysočina 278
Moravskoslezský kraj 233
Praha 229
Královéhradecký kraj 217
Olomoucký kraj 196
Pardubický kraj 175
Zlínský kraj 174
Karlovarský kraj 121
CELKEM 4 634

Zdroj: ČSOB Pojišťovna na základě statistik Policie ČR

Mechanické zabezpečení a pojištění pomůže

Krádeži jako takové nezabráníte, ale vhodným zabezpečením zlodějům zkomplikujete “práci”, a díky dobrému pojištění Vás tolik nepřekvapí ani finanční škody. Mechanické zabezpečení by mělo spočívat v důkladném uzavření objektu (zamčené dveře i okna, zavřené okenice, odstranění nápadných předmětů ze zahrady, nenechávání cenností v chatě, apod.).

Pojišťovny dále nabízí pojištění rekreační domácnosti a nemovitosti, které je určeno nejen pro případ rizika krádeže, ale také pro případy živelných událostí (např. povodeň, tíha sněhu, vichřice). Při výběru pojištění je důležité správně určit rozsah pojištění a také pojistné limity. V každém případě odborníci doporučují pojištění pro případ požáru a výbuchu, pádu stromu, povodně a záplavy a samozřejmě krádeže a vandalismu (rozbití oken, poškození dveří či okenic, atd.). Pojištění by se mělo zároveň vztahovat také na okolní stavby, jako je například studna, oplocení nebo bazén.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 10
Sdílet na Facebooku

Archiv