Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte.   Více informací  
Klientské sekce (moje smlouvy a kalkulace)
840 888 444
Zavolejte nám
info@epojisteni.cz

Vlastníte veterána? Nezapomeňte na povinné ručení

Vlastníte veterána? Nezapomeňte na povinné ručení

2017-03-23

Vlastníte veterána? Nezapomeňte na povinné ručení

Povinné ručení je ze zákona povinné pro každé motorové vozidlo, které je provozované na veřejných komunikacích. Tato povinnost se tedy týká i historických vozidel - veteránů. Provozování veteránů se však od běžného vozidla liší, a proto vyžaduje odlišný přístup, zejména s ohledem na četnost jízd. Ne každá pojišťovna přitom pojištění veteránů nabízí.

Výjimkou jsou pouze historická vozidla, která jsou stálou součástí muzejních expozic a tyto prostory neopouští. Ta povinné ručení mít nemusí. Výhodou je, že povinné ručení veteránů nebývá drahé, jelikož se nepočítá s každodenním využíváním. Majitelé veterána jej zpravidla “vyvezou” párkrát do roka, a riziko nehody je výrazně nižší.

Ne každé staré auto je veterán

Pokud máte v garáži staré auto, neznamená to, že jste vlastníkem pravého veterána. K tomu je nutná akreditace historického vozidla. Vozidlo musí projít odbornou atestací u příslušného veteránského klubku a Krajskou atestační komisí, která posoudí, zda vozidlu přísluší status historického vozidla.

Veterán musí splňovat souhrn přísných požadavků a pravidel, jako původní vybavení či správná replika vybavení, které musí odpovídat původnímu návrhu výrobce vozidla. Mezi základní požadavky patří rok výroby starší 30 let a také to, že veterán nesmí být užíván pro běžný provoz. Pokud je automobilu udělený statut veterána, je zaevidován do registru historických vozidel a obdrží speciální zelenou registrační značku začínající písmenem V.

Jak se posuzuje povinné ručení pro veterány?

V České republice nabízí povinné ručení přímo pro veterány pouze některé pojišťovny. Je to například Česká pojišťovna, ČSOB Pojišťovna a UNIQA pojišťovna. Veterány obvykle rozdělují do tří skupin.

 •  

  1. Veterán bez akreditace historického vozidla

  Je historické vozidlo, které neprošlo atestací veteránského vozidla, nemá přidělený průkaz historického vozidla, ani speciální registrační značku. Pojišťovny jej berou jako jakékoliv jiné osobní auto a povinné ručení se v tomto případě nijak neliší. Je u něj předpokládaný běžný provoz.

 •  

  2. Veterán s průkazem a normální registrační značkou

  Auto, jemuž byl přidělený průkaz historického vozidla, ale užívá běžnou registrační značku. Provoz má však omezený, a proto jsou upravené i podmínky u povinného ručení. Pojistné se v tomto případě pohybuje kolem 25 % z běžného pojistného.

 •  

  3. Veterán s historickým průkazem a speciálními registračními značkami

  Tato auta lze považovat za 100% veterány - mají příslušný průkaz i registrační značky začínající písmenem V. Nejsou užívány v běžném provozu, pouze při výjimečných událostech, jakými jsou přehlídky veteránu a podobné kulturní akce. Výše pojistného je závislá na stáří vozidla a také jeho hodnotě. Pojišťovny ji proto stanovují individuálně.

Změní se podmínky přihlašování veteránů?

Aktuální podmínky pro přihlášení veteránů jsou velmi přísné. To se může změnit, pokud vejde v platnost novela Zákona o provozu na pozemních komunikací, kterou poslanci schválili 30. listopadu 2016. Novela by měla současné podmínky značně uvolnit a usnadnit registraci veteránů. Na výsledek si ale budeme muset ještě počkat.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 19
Sdílet na Facebooku