Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte.   Více informací  
Klientské sekce (moje smlouvy a kalkulace)
840 888 444
Zavoláme Vám
info@epojisteni.cz

Vlastníte veterána? Nezapomeňte na povinné ručení

Vlastníte veterána? Nezapomeňte na povinné ručení

Vlastníte veterána? Nezapomeňte na povinné ručení

Povinné ručení je ze zákona povinné pro každé motorové vozidlo, které je provozované na veřejných komunikacích. Tato povinnost se tedy týká i historických vozidel - veteránů. Provozování veteránů se však od běžného vozidla liší, a proto vyžaduje odlišný přístup, zejména s ohledem na četnost jízd. Ne každá pojišťovna přitom pojištění veteránů nabízí.

Výjimkou jsou pouze historická vozidla, která jsou stálou součástí muzejních expozic a tyto prostory neopouští. Ta povinné ručení mít nemusí. Výhodou je, že povinné ručení veteránů nebývá drahé, jelikož se nepočítá s každodenním využíváním. Majitelé veterána jej zpravidla “vyvezou” párkrát do roka, a riziko nehody je výrazně nižší.

Ne každé staré auto je veterán

Pokud máte v garáži staré auto, neznamená to, že jste vlastníkem pravého veterána. K tomu je nutná akreditace historického vozidla. Vozidlo musí projít odbornou atestací u příslušného veteránského klubku a Krajskou atestační komisí, která posoudí, zda vozidlu přísluší status historického vozidla.

Veterán musí splňovat souhrn přísných požadavků a pravidel, jako původní vybavení či správná replika vybavení, které musí odpovídat původnímu návrhu výrobce vozidla. Mezi základní požadavky patří rok výroby starší 30 let a také to, že veterán nesmí být užíván pro běžný provoz. Pokud je automobilu udělený statut veterána, je zaevidován do registru historických vozidel a obdrží speciální zelenou registrační značku začínající písmenem V.

Jak se posuzuje povinné ručení pro veterány?

V České republice nabízí povinné ručení přímo pro veterány pouze některé pojišťovny. Je to například Česká pojišťovna, ČSOB Pojišťovna a UNIQA pojišťovna. Veterány obvykle rozdělují do tří skupin.

 •  

  1. Veterán bez akreditace historického vozidla

  Je historické vozidlo, které neprošlo atestací veteránského vozidla, nemá přidělený průkaz historického vozidla, ani speciální registrační značku. Pojišťovny jej berou jako jakékoliv jiné osobní auto a povinné ručení se v tomto případě nijak neliší. Je u něj předpokládaný běžný provoz.

 •  

  2. Veterán s průkazem a normální registrační značkou

  Auto, jemuž byl přidělený průkaz historického vozidla, ale užívá běžnou registrační značku. Provoz má však omezený, a proto jsou upravené i podmínky u povinného ručení. Pojistné se v tomto případě pohybuje kolem 25 % z běžného pojistného.

 •  

  3. Veterán s historickým průkazem a speciálními registračními značkami

  Tato auta lze považovat za 100% veterány - mají příslušný průkaz i registrační značky začínající písmenem V. Nejsou užívány v běžném provozu, pouze při výjimečných událostech, jakými jsou přehlídky veteránu a podobné kulturní akce. Výše pojistného je závislá na stáří vozidla a také jeho hodnotě. Pojišťovny ji proto stanovují individuálně.

Změní se podmínky přihlašování veteránů?

Aktuální podmínky pro přihlášení veteránů jsou velmi přísné. To se může změnit, pokud vejde v platnost novela Zákona o provozu na pozemních komunikací, kterou poslanci schválili 30. listopadu 2016. Novela by měla současné podmínky značně uvolnit a usnadnit registraci veteránů. Na výsledek si ale budeme muset ještě počkat.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 19
Sdílet na Facebooku