Srovnání cen cestovního pojištění

Srovnání cen cestovního pojištění

Cestovní pojištění

Zodpovědný cestovatel nevyrazí za hranice bez cestovního pojištění. Otázkou je, zda si umí vybrat odpovídající pojištění a přitom využít možnosti srovnání ceny online za účelem výběru nejen nejvhodnějšího, ale také nejvýhodnějšího cestovního pojištění do zahraničí.

Dobrou zprávou je, že si podstatná většina Čechů na cestu do zahraničí již automaticky vybavuje cestovní pojištění. Méně dobrou zprávou už je to, že si ne vždy si sjednají cestovní pojištění odpovídající typu zahraniční cesty. Mezi nejčastější chyby patří nedostatečný rozsah cestovního pojištění a příliš nízké pojistné limity. Poradíme vám, jak nejlépe využít online srovnání cen cestovního pojištění tak, abyste si vybrali správně a zároveň ušetřili.

porovnání cestovního pojištění

Nejčastější chybou jsou nízké limity a nedostatečný rozsah

Hodně lidí si cestovní pojištění sjednává na poslední chvíli čistě jen pro to, aby byli pojištění. O rozsahu vybraného pojištění často neví víc, a tak je výsledkem jakési pojištění pro dobrý pocit. Skoro by se dalo říci “pojistné placebo”. Když však dojde na pověstné lámání chleba, lidé se na pojišťovny rozčilují, že nedostali žádné peníze. Přitom by stačilo výběru správného pojištění, věnovat jen o pár minut více.

V praxi většina lidí v prvním vyhledávači vyplní osobní údaje, cílovou destinaci a počet dní, které v zahraničí stráví. Z výsledného srovnání si poté vyberou buď nejlevnější nabídku nebo zlatou střední cestu, aniž by se blíže podívali na detail vybrané nabídky. Zapomínají se podívat na pojistné limity a přemýšlet nad tím, zda nabídka obsahuje vše podstatné.

Jak postupovat při výběru odpovídajícího cestovního pojištění 

Než se pustíte do bezmyšlenkovitého výběru cestovního pojištění a vyplňování dotazníků, zamyslete se nad tím, co skutečně potřebujete. Je velký rozdíl mezi tím, zda vás čeká poklidný prodloužený eurovíkend v jedné z evropských metropolí, služební cesta strávená v kanceláři či venku na stavbě nebo jedete na dovolenou plnou adrenalinových zážitků. 

Krok první - typ cesty a její rizika

Prvním krokem je ujasnit si, jaká rizika vám v zahraničí reálně hrozí. Budete se pouze procházet po městě a prohlížet si památky? Plánujete relax na pláži? Čeká vás aktivní sportovně založená dovolená? Půjde o běžné sporty nebo sporty s vyšší mírou rizika? O jak rizikové sporty půjde? 

Krok druhý - cílová destinace a její rizika

Druhým krokem je zhodnocení míry rizika země či zemí, které plánujete navštívit. Jedná se o Evropu, Asii, Afriku či Ameriku? Patří vybraná země k bezpečným, k méně bezpečným či dokonce rizikovým oblastem? Jaké nemoci vám zde hrozí? Jak je na tom kvalita, dostupnost a cena zdravotní péče v dané zemi? Jakou roli tato informace hraje? Například v USA je zdravotní péči opravdu velice drahá. Zvolíte-li příliš nízké pojistné limity, ušetříte sice na cestovním pojištění, ale v případě pojistné události můžete nemalou částku doplácet ze svého.

Cestovní pojištění na dovolenou

Krok třetí - srovnání cestovního pojištění

Nyní ve vyhledávači doplňte požadované údaje. Vyberte si první tři nabídky a pečlivě si je prostudujte. Vedle ceny pojištění si prostudujte také další parametry jednotlivých nabídek. 

Prověřte si rozsah nabízeného cestovního pojištění. V základu každá nabídka obsahuje léčebné náklady. Některé pojišťovny však mohou za stejnou cenu nabízet lepší rozsah. Pojištění může například obsahovat úrazové pojištění, pojištění zavazadel a pojištění odpovědnosti. 

Zkontrolujte výši pojistných limitů. Vždy platí, čím více, tím lépe. U léčebných výdajů je pro cesty v rámci Evropy doporučováno nejméně 3 miliony korun, pro mimoevropské minimálně 6 milionů korun a do USA dokonce 10 milionů korun.

Krok čtvrtý - doplňte rozsah pojištění

Pokud nabídky obsahují pouze léčebné náklady, je doporučeno sjednat si připojištění odpovědnosti a úrazové připojištění. Cena pojištění se o tolik nezvedne. Hodí se také připojištění zavazadel a v případě cesty vlastním vozidlem i pojištění auta na cesty, nemáte-li sjednané havarijní pojištění vyhovující i pro cesty do zahraničí. Máte-li v plánu adrenalinové sporty, připojistěte si je také.

Krok pátý - srovnání cen pojištění

Teprve poté, až budou výsledné nabídky na cestovní pojištění po všech stránkách vypadat tak, jak mají, si srovnejte ceny. Možná zjistíte, že nabídka, která se zdála být na začátku cenově nejlevnější, vychází se všemi připojištěními nejdráže, a naopak. 

Rada na závěr

Velmi praktické je flexibilní cestovní pojištění, u kterého lze vybrané parametry upravovat v průběhu pojištění. Můžete si například připojistit adrenalinové sporty pouze na vybrané dny a učinit tak v průběhu pojištění. Nač platit za připojištění sportů po celou dobu dovolené, když na vás čeká pouze jednodenní adrenalinový zážitek?

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv