Havarijní pojištění: Proč má smysl?

Havarijní pojištění: Proč má smysl?

Havarijní pojištění: Proč má smysl?

Pojištění vozidel lze rozdělit na dvě části. První tvoří zákonem nařízené povinné ručení. Druhá část je dobrovolná a představuje ji havarijní pojištění. Jaký je mezi těmito pojištěními rozdíl, a proč je výhodnější mít sjednané komplexní pojištění vozidel?

Spočítat
havarijní pojištění

O povinném ručení se nediskutuje. Nařizuje jej totiž zákon a mít jej musíme, ať už chceme či nikoliv. To však neplatí pro havarijní pojištění, které je dobrovolné. Vzhledem k tomu, že se nejedná o nejlevnější pojistný produkt na trhu, dvě třetiny řidičů jej raději ignorují. Je to ale rozumné?

I malá škoda může ohrozit rodinný rozpočet

Jezdím bezpečně. Nejezdím rychle. Ještě jsem neboural. Mě se nehoda nemůže stát. Kolikrát už jste tyto a podobné věty slyšeli? Nebo je snad říkáte právě vy? Náhoda je nevyzpytatelná a pojišťovny denně řeší nejrůznější pojistné události. Ze zkušeností velmi dobře ví, že i malá nehoda může vyjít na hodně peněz.

Povinné ručení přitom kryje škody, které způsobíte na autě, majetku či zdraví další osoby. Škody způsobené vlastní vinou jdou vždy na účet pojištěného. To samé platí pro škody způsobené živelnou událostí, vandalismem, při havárii nebo krádeží. Ty vám uhradí pojišťovna pouze tehdy, máte-li sjednané odpovídající havarijní pojištění. Proč jej tedy motoristé odmítají?

Havarijní pojištění je příliš drahé a nevyplatí se

Cena havarijka bývá hlavní argument, který motoristé uvádí jako důvod, proč havarijní pojištění nemají. Havarijní pojištění průměrně vychází na 10 000 Kč ročně, což je pro spoustu lidí vysoká částka. Druhým důvodem je vysoké stáří vozidla. Češi totiž jezdí převážně v autech, jejichž průměrné stáří činí 15 let. Pro auto, jehož hodnota se pohybuje v řádech desetitisíců korun, by havarijní pojištění bylo skutečně drahé.

Pojišťovny však názory řidičů berou v potaz a nabídku havarijního pojištění neustále přizpůsobují českému trhu. Díky tomu je dnes možné sehnat havarijní pojištění dělané na míru i starším vozů. Pojištění je znatelně levnější a vůz chrání pro případ krádeže, poškození při havárii nebo v důsledku živelné události.

Vyberte si havarijní pojištění na míru

Cenu havarijního pojištění je možné ovlivnit již při výběru vhodného produktu. Standardně nejdražší variantu představuje All risk, který kryje všechna rizika. Chcete-li ušetřit, zvažte reálně hrozící rizika a vyberte si pouze určitou kombinaci havarijního pojištění. Typickým příkladem je vozidlo, které je denně parkované v uzavřené garáži. Zde hrozí riziko poškození při havárii daleko více než hrozba v podobě živelných událostí či krádeže.

Další možností je vylepšit si stávající povinné ručení, což je vhodné zejména pro majitele ojetých vozidel. Pojišťovny nabízí řadu připojištění typických pro havarijní pojištění. Jedná se například o riziko střetu se zvěří, živelné události a výjimečně i riziko krádeže.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 12
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Havarijní pojištění, Povinné ručení, Pojištění vozidel, Nehody

Archiv