Čas na přezutí pneumatik - rady a tipy

Čas na přezutí pneumatik - rady a tipy

Březen je posledním měsícem, ve kterém je podle od loňska platného zákona povinné jezdit (za špatného počasí) v zimních pneumatikách. V dubnu už tuto povinnost mít nebudeme. Mnozí z nás si pak při pohledu z okna troufají na přezutí i o něco dříve, protože povinnost zimních pneumatik se váže právě i na reálné počasí.

Letní pneumatiky – nákup a výměna

Velká část řidičů bude na novou sezónu potřebovat pneumatiky nové (minimální hloubka dezénu je u letních 1,6 mm). Kupujete-li je, nemá valného smyslu kupovat již ojeté, protože cena je pouze zanedbatelně nižší. K nákupu máme jen dvě rady:

  • Na internetu je pořídíte o mnoho levněji, například zde: pneumatiky.cz.
  • Nemá velký smysl kupovat nekvalitní a o trochu levnější pneu z Číny (jsou nebezpečné) a i celoroční pneumatiky jsou spíše z nouze ctnost.

S výměnou pneumatik máte dvě možnosti – vlastnoruční přezutí, kde ale potřebujete vždy plášť i ráfek, takže celou sadu pneumatik, což vyjde o něco dráže než pouhý plášť. Pokud zvolíte přezutí v servisu, něco málo si musíte připlatit za práci automechanika (cca 500 Kč až dvojnásobek), ale ušetříte na ráfcích.

Dojetí zimních pneu

Protože legislativa vyžaduje od zimních pneumatik pro zimní ježdění hloubku dezénu alespoň 4 mm, můžeme zimní pneu na této hranici používat i jako pneumatiky letní (alternativou je jejich vyhození) – nemusíme tedy přezout vůbec, protože zimní pneumatiky fungují v letním období dobře, na rozdíl od letních v zimně.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 19
Sdílet na Facebooku

Archiv