1.listopadu. Nezapomeňte u svého vozidla přezout pneumatiky

1.listopadu. Nezapomeňte u svého vozidla přezout pneumatiky

1.listopadu. Nezapomeňte u svého vozidla přezout pneumatiky

Od 1. listopadu mají majitelé povinnost mít na svém vozidle zimní pneumatiky a to dle zákona o silničním provozu. Majitel, který tak neučiní, se vystavuje riziku krácení plnění od své pojišťovny. Přezutí či nepřezutí vozidla má na pojištění velký vliv.

V žádném případě se nejedná o nesmyslné nařízení, jehož cílem je otravovat lidi dalším zbytečným povinnostmi. Zimní a letní pneumatiky mají odlišné vlastnosti přizpůsobené právě stavu vozovky. To znamená, že v nízkých teplotách by Vám letní pneumatiky mohli způsobit velké potíže.

Naproti tomu jsou zimní pneumatiky vyrobeny tak, aby jim nečinil problém provoz v nízkých teplotách a také v čerstvé napadaném sněhu, náledí či břečce. Dezén zimních pneumatik dle zákona musí mít hloubku 4 mm u vozů do 3,5 tun a 6 mm u vozů nad 3,5 tuny. Další předností zimních pneumatiky je kratší brzdná dráha oproti letním pneumatikám až o 30 procent.

Pojišťovny trestají majitele nepřezutých vozidel krácením pojistného a sankcemi

Pojišťovny na dodržování zákona dohlíží a pokud dojde k nehodě, počítejte s tím, že budou klást důraz na to, zda je vozidlo přezuté. A nejen to. Stejně důležité je pro ně dodržení odpovídající hloubky dezénu. Sjeté pneumatiky jsou také častými viníky nehod.

Pokud pojištěný vozidlo přezuté neměl, může se v lepším případě “těšit” na krácené plnění, v horším mu může pojišťovna naúčtovat sankci až do výše škody. To platí nejen pro povinné ručení ale i pro havarijní pojištění.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 8
Sdílet na Facebooku

Archiv