Přehled rizikových zemí pro vycestování – kde zjistíte aktuální informace?

Přehled rizikových zemí pro vycestování – kde zjistíte aktuální informace?

Dovolená - pojištění

Řada destinací svou lokalitou či prostředím láká k návštěvě, ale ne každá je k tomu vhodná. V některých zemích může být aktuální politická situace nestabilní, jinde může být naopak kritický nedostatek peněz a základních potravin. Nebo má za sebou daná země zrovna teroristický útok a volný pohyb turistů je buď vysoce riskantní nebo výrazně omezen. Podívejme se, kde se dají zjistit aktuální informace.

Hodně vám prozradí stránky ministerstva

Cenné pro vás v tomto ohledu mohou být například webové stránky Ministerstva zahraničních věcí. V záložce „Cestujeme“ naleznete aktuální doporučení a varování před cestou do zahraničí. Nemusí tam být pochopitelně uvedeny všechny státy světa. Pokud tam zemi, kterou se chystáte navštívit, nenajdete, pak v ní pravděpodobně žádné riziko nehrozí a můžete s klidným svědomím vyrazit.

porovnání cestovního pojištění

Ne vždy to znamená, že nemáte jezdit

Na druhou stranu, varování a doporučení mohou být různá a ne vždy to znamená, že se máte té konkrétní zemi úplně vyhnout a raději jet jinam.

Například při cestě do Angoly vás ministerstvo varuje na riziko nákazy cholerou. To ale hrozí pouze ve vybraných provinciích, kde byla tato nákaza zaznamenána Světovou zdravotnickou organizací. A proti choleře také existuje velmi účinné očkování, kterým se můžete chránit. Samozřejmostí je pak vyvarování se konzumaci kontaminované vody a potravin, pít jen balenou vodu a používat ji i na čištění zubů a pravidelně si mýt a desinfikovat ruce. Neznamná to ale, že byste zemi navštívit nemohli.

Doporučení ale také může mít pouze informační formu. V sekci aktuální informace a doporučení naleznete také USA. Je to ale z toho důvodu, že došlo ke zpřísnění bezpečnostních opatření, kdy dochází k přísnější kontrole pasažérů, delším bezpečnostním pohovorům, přísnějším kontrolám elektronických zařízení apod. Doporučení má tedy v tomto případě pro vás pouze tu informaci, že se na takovou situaci máte připravit.

Vyhněte se pouze určitým regionům

V doporučení se také můžete dočíst, že není nutné vynechat zemi jako takovou, ale pouze konkrétní oblasti, kde jsou například nepokoje nebo jiné problémy.

Typicky v Mauritánii se kvůli bezpečnostní situaci nedoporučuje cestovat do východních a severních oblastí, zejména do příhraničních zón v těchto oblastech. Zbytek země je ale bezpečný.

A například na Madagaskaru se doporučuje vyhnout úseku Morondava kvůli přepadávání českých turistů. 

Mnohdy tedy není nutné vynechat návštěvu celé země, ale pouze konkrétní části.

Kdy opravdu zbystřit

Výše uvedené příklady ukazovaly situace, kdy si budete při cestě do nějaké země dát pozor na určitý aspekt, například se preventivně nechat očkovat apod.

Jsou ale i země, do kterých Ministerstvo zahraničních věcí vyloženě varuje před cestami, což poznáte varovným oranžovým rámečkem, který se vám zobrazí po rozkliknutí dané země. Tou je například Venezuela. Tam se bohužel zhoršuje už tak napjatá politická a bezpečnostní situace a dochází ke střetům a manifestacím.

Druhým takovým příkladem může být Somálsko. Tam ministerstvo rovněž doporučuje vůbec nejezdit. V zemi totiž probíhají boje mezi vládními ozbrojenými silami a milicemi islamistické organizace al-Šabáb. Celá situace se už několik let vyostřuje a dochází k opakovaným teroristickým útokům.

V takovém případě ale budete mít problém nejen v dané zemi, ale ještě před vycestováním. Na doporučení a varování totiž velmi dbají pojišťovny, které nabízí cestovní pojištění. Může se tak velmi snadno stát, že vás do takové země odmítnou pojistit a pokud byste přece jen jeli, bude to bez cestovního pojištění.

Situace je kritická, opusťte zemi

V uvedených případech ministerstvo zahraničních věcí nedoporučuje do země cestovat. Pokud se tam ale vydáte, radí využít místní doprovod, vyhnout se místům se zvýšenou koncentrací lidí a velmi dbát o bezpečnost. Případně doporučuje se zcela vyhnout určitým regionům, typicky hlavním městům.

Můžete se ale setkat i s tím, že bude naopak vyzývat k tomu, abyste, pokud už v zemi jste, ji okamžitě opustili. Tak je tomu například u aktuálních informací o Sýrii, a to z důvodu ozbrojeného konfliktu, destabilizace bezpečnostní situace v zemi a rizikovosti všech regionů v zemi.

Registrace do DROZDa

Ještě před samotnou cestou určitě zvažte registraci do systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí). Tato aplikace je k dispozici pro chytré telefony s operačním systémem Android a iOS, přičemž slouží k tomu, aby vás mohlo ministerstvo v případě nenadálé situace v zemi informovat a poradit vám, co dále.

Po registraci vyplníte kam cestujete, kdo jste a kdo cestuje s vámi, a přidáte kontakt na osobu v ČR. Kdyby pak během vašeho pobytu v zemi došlo například k sociálním nepokojům, systém vám rozešle hromadný e-mail a SMS s informacemi o tom, co se děje a jak máte postupovat.

Cestovatelská mapa rizik

Pomoci vám může i tzv. cestovatelská mapa rizik, kterou vydává International SOS ane Control Risks. Naleznete ji v záložce „Security“. Zeleně jsou v mapě označeny státy, které jsou nejbezpečnější, a do kterých se nemusíte bát vycestovat. Žlutě jsou zabarveny státy s nízkou mírou kriminality, oranžově pak se střední mírou kriminality. Ani do těch se nemusíte vyloženě bát jet, pouze je potřeba být obezřetný a případně se vyhnout rizikovým oblastem.

Červeně jsou pak vybarveny ty státy, kde je vysoká mára nebezpečí tmavě červená ukazuje země s extrémním rizikem nebezpečí. Do zemí v těchto dvou kategoriích se pak nedoporučuje jezdit vůbec, riziková tam mohou být všechna místa.

Interaktivní mapa pak umožňuje naplánovat vlastní cestu a spočítat vlastní cestovatelské riziko. 

Konzulární úřady

K získání informací můžete využít i konzulární úřady. Ty mají zastoupení buď v České republice, nebo v sousedních státech. Pouze velmi výjimečně jsou některé konzulární úřady až například ve Velké Británii, Francii apod.

Na konzulární úřad můžete napsat s žádostí o aktuální informace a o to, zda je bezpečné do země cestovat, na co se připravit, jakým lokalitám se vyhnout apod. Informace z úřadu pak budou opravdu aktuální.

Nezapomeňte na víza

Do řady zemí také potřebujete vízum. Ve článku „Vízové povinnosti pro Čechy“ jsme vás informovali o tom, jakým způsobem je možné vízum získat. Někde musíte vždy osobně na konzulát, jindy můžete o vízum zažádat korespondenčně, online nebo dokonce až po příletu do země. Kontaktu s konzulárním úřadem se tedy v některých případech stejně nevyhnete.

Rada na závěr

Už v době plánování cesty se zaměřte na to, jaká je situace v zemi a jaká jsou aktuální doporučení. Situaci se pak pokuste průběžně sledovat, jelikož může být proměnlivá a co platilo před měsícem, nemusí platit nyní. 

Pokud se v dané zemi ocitnete a dojde k nějakým problémům, sledujte aplikaci drozd a komunikujte s českým zastupitelským úřadem, který bude schopen vám pomoci a poradit, jak postupovat dál.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv