Práce v zahraničí: Co všechno to obnáší a na co si dát pozor

Práce v zahraničí: Co všechno to obnáší a na co si dát pozor

Práce v zahraničí

Vycestovat do zahraničí “na zkušenou” má spoustu pozitiv. Naučíte se cizí jazyk lépe a rychleji než ve škole. Poznáte svět a různé lidi a s některými z nich navážete krásná přátelství. Nemluvě o tom, že si vyděláte peníze, o kterých se vám v ČR může jenom zdát. Co taková práce v zahraničí obnáší a jak se na ni nejlépe připravit?

Práce v zahraničí není pouze pro mladé

Zejména mladé lidi přitahuje práce v zahraničí jako magnet. Proč také ne. Jsou mladí, nemají žádné závazky, touží poznat celý svět, najít si nové přátelé a samozřejmě vydělat peníze. Pár týdnů či měsíců bez neustále kontroly a ochrany starostlivých rodičů jim navíc také jenom prospěje. 

Cestování v cizině ale není pouze pro studenty, i když je to nejjednodušší. Do zahraničí za prací prací můžete klidně vyrazit i později, ať už je vám “už” přes 30 nebo 40. Máte-li dobrou kvalifikaci včetně potřebných jazykových znalosti, můžete si najít opravdu dobré a lépe placené místo než “doma”. 

Není to však nezbytně nutné. Velmi žádané jsou například sezónní práce. Hodně lidí kombinuje různé sezónní a jiné práce s cestování. Aniž by je trápil vymezený čas pro dovolenou, užijí si tímto způsobem netradiční léto, ale klidně i mnohem delší dobu. Takže hurá do světa. Poradíme vám, jak na to.

porovnání cestovního pojištění

Po vlastní ose nebo se zprostředkovatelskou agenturou

V minulosti to bez zprostředkovatelské agentury šlo velice těžko. Dnes hledání práce a pobyt v zahraničí značně usnadňuje internet. Agentura je v každém případě pohodlnější volba, co se práce v zahraničí a s tím nezbytné administrativy týče. Ne každý je při své první cestě takový dobrodruh, aby se do hledání pracovních i životních zkušeností za hranicemi vrhl rovnou po hlavě.

Mezi hlavní výhody spolupráce zprostředkovatelské agentura patří zkušenosti a kontakty, které mladý člověk většinou nemá. To platí zejména pro pracovní a jiná nezbytná povolení, ale zprostředkování konkrétní práce a vyřízení pracovní smlouvy a také zajištění cenově výhodného ubytování. Nemluvě o tom, že agentura poskytuje určitou záruku pro vás i budoucího zaměstnavatele.

Jak si vybrat správnou zprostředkovatelskou agenturu

Při výběru agentury myslete na následující. Nejdůležitějším je fakt, že podle zákona po vás zprostředkovatelská agentura nemá právo požadovat žádné poplatky související se zprostředkováním práce. Provizi ji totiž platí zaměstnavatel. Zadarmo to však nebude ani pro vás. Zaplatit si musíte například letenku či jiný druh dopravy na místo, ubytování si také budete hradit ze svého a někdy je nutné zaplatit poplatky za některé administrativní úkony (např. překlad dokumentů).

Všechny agentury nabízející zprostředkování práce v zahraničí musí mít povolení ke zprostředkovatelské činnosti, což lze jednoduše ověřit na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Abyste se vyhnuli nesolidní agentuře, dejte si tu práci a k vybraným agenturám si vyhledejte reference od různých lidí. Ideální je, pokud vám někdo z vašich blízkých doporučí agenturu na základě vlastní zkušenosti. Podezřelým nabídkám se vyhněte obloukem.

Sezónní práce v zahraničí

Co je dobré vědět před podpisem pracovní smlouvy

Nejlepší a nejjistější je stav, kdy do zahraničí odjíždíte již jako zaměstnaný člověk s oboustranně podepsanou pracovní smlouvou “v kapse”. Práci proto vybírejte pečlivě, zvlášť pokud se jedná o dlouhodobé zaměstnání. U krátkodobých brigád a sezónních prací, které zvládne každý, je situace přece jenom o něco jednodušší. Ale i tam může člověk naletět.

Než podepíšete pracovní smlouvu, důkladně si prostudujte pracovní podmínky, jako je specifikace pracovní pozice a její činnosti, místo výkonu práce, pracovní doba, výše mzdy, termín a způsob výplaty mzdy, nárok na volno a dovolenou, zákonné pojištění atd. Pokud jste si jisti, že všemu v pracovní smlouvě rozumíte, podepište ji, a začněte balit.

Na co nezapomenout před odjezdem

Hodně záleží na tom, na jak dlouhou dobu do ciziny odjíždíte. Je rozdíl v tom, zda jste si práci našli pouze přes léto nebo na celý rok. U pobytů delších tři měsíce, je nutné řešit celou řadu dokumenty související s pobytem, pracovním povolením a případně i zákonné pojištění. Zdravotní pojištění musíte mít vždy tam, kde pracujete. V ČR se tedy musíte před odjezdem odhlásit.

Vyplatí se také zkontrolovat platnost všech osobních dokladů, jako je občanský průkaz či cestovní pas a řidičský průkaz. Platnost některého z dokladů by neměla vypršet zrovna během vašeho pobytu v zahraničí. Je-li to nutné, vyřiďte si mezinárodní řidičský průkaz, nebo se kvůli případným volbám, nechte zapsat na zvláštní seznam voličů na stránkách Ministerstva zahraničních věcí (MZV).

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3

Sdílet na Facebooku

Archiv