Povinnost sněhových řetězů - vyhláška 2019

Povinnost sněhových řetězů - vyhláška 2019

sněhové řetězy

Zákonnou povinnost ohledně používání zimních pneumatik od 1. listopadu do 30. dubna zná každý motorista. Málokdo si však sebou v rámci výbavy vozí sněhové řetězy, zvláště pokud nebydlí v horách nebo se v nich nepohybuje. Za určitých podmínek je přitom použití sněhových řetězů povinné.

Kdy a kde jsou nutné sněhové řetězy?

Zimní sněhové řetězy, které se nasazují na pneumatiky vozidla, jsou vhodné a někdy dokonce nutné (povinné) použít během zimního období na vozovkách pokrytých velkou vrstvou sněhu dokonce vrstvou ledu, případně obojím. Na vybraných silničních úsecích v horách je použití sněhových řetězů dokonce povinné a nařízené příslušnou vyhláškou.

Nasazením sněžných řetězů se významně zlepší jízdní vlastnosti vozidla. Kromě toho, že sněžné řetězy usnadňují vyjetí kopců, zkracují brzdnou dráhu a usnadňují manipulaci s autem během obtížných klimatických podmínek v zimě. 

Bohužel stále velké množství řidičů řetězy vůbec nemá a nevozí je, a pokud ano, tak je nedokáže správně použít. Někteří řidiči řetězy prostě používat nechtějí, protože je nebaví je nasazovat a zase sundavat, když se dostanou na normálně sjízdné vozovky. Řetězy nasazené mimo určená místa totiž mohou poškodit jak vozovku, tak i pneumatiky.

Sněhové řetězy a česká legislativa

Povinnosti nasadit sněhové řetězy na pneumatiky řeší platná vyhláška č. 294/2015 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích. Konkrétně se pak jedná o dopravní značky C 5a a C 5b, které nařizují a ukončují povinnost užití sněhových řetězů.

Dopravní značka “Sněhové řetězy” 5 Ca představuje obrázek bílé pneumatiky v modře vymalovaném kruhu a “přikazuje řidiči motorového vozidla o třech a více kolech pokračovat v jízdě až po nasazení sněhových (protiskluzových) řetězů na nejméně dvě hnací kola. Povinnost se nevztahuje na vozidla, která jsou vybavena pneumatikami s protiskluzovými hroty.”

Dopravní značka “Sněhové řetězy - konec” 5 Cb představuje obrázek bílé pneumatiky přeškrtlé červeným pruhem v modře vymalovaném kruhu a “ukončuje platnost příkazové značky „Sněhové řetězy“.”

Druhy sněhových řetězů

Existují tři hlavní druhy sněhových řetězů, které se liší dle použitého materiálu, a od něhož se odvíjí jejich pevnost a odolnost a také doporučené použití.

  • Ocelové sněhové řetězy - pevné a odolné řetězy, které doslova vydrží věčnost. Poskytují spolehlivou pomoc v hlubokém sněhu a na ledu. Řetězy je nutné sundat ihned, jak se ocitnete na mokré vozovce. Nevýhodou představuje horší manipulace a nepohodlné nasazování na kola.

  • Textilní sněhové řetězy - tyto řetězy se hodí spíše na led, v hlubokém sněhu příliš nepomohou. Jsou skladovatelné a lze je tak vozit pro případ potřeby. Vzhledem připomínají jakousi “sněhovou ponožku”, která se na kolo snadno nasadí jedním pohybem. Oproti ocelovým řetězům se však velmi rychle opotřebovávají.

  • Tekuté sněhové řetězy - nejedná se o řetězy v pravém slova smyslu, ale spíš o alternativní a především nouzový způsob, jak zlepšit jízdní vlastnosti kol na sněhu či ledu. Mají podobu spreju, jehož prostřednictvím se tekutina nastříká na pneumatiku, kde ztvrdne a vytváří tak odolnější plochu. Tekuté řetězy nepředstavují plnohodnotnou náhradu ocelových řetězů v místech, kde jsou vyžadovány značkami.
Chyba při vykreslování komponenty 'ArticleBlogCTA':Object reference not set to an instance of an object.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv