Problematika povinných zimních pneumatik

Problematika povinných zimních pneumatik

Naši zákonodárci se konečně rozhoupali a v srpnu tohoto roku schválili úpravy zákona, podle nichž jsou už zimní pneumatiky povinné. Jedná se o období od 1.listopadu do 31.března, ve kterém ale pravděpodobně nastanou dny, kdy i podle nových pravidel budou moci vyjet na silnice vozidla s pneumatikami letními. Právě to je jádrem sporů ohledně nového pravidla.

Zákon totiž říká, že zimní pneumatiky jsou povinné ve výše zmíněném období za předpokladu, že na silnici bude vrstva sněhu, či náledí a nebo lze takový stav podle vývoje počasí očekávat. Kontroverzní situace může nastat ve dvou případech - když policista, či úředník má za to, že ke zhoršení počasí dojít může, a řidič přesto vyjíždí na silnici za dobrého stavu vozovky. V takovém případě ale bude dokazování na straně zákona, nikoliv řidiče.

O mnoho horší situace může nastat, když řidič vyjede na letních pneumatikách a začne sněžit/vytvoří se námraza. V takovém okamžiku jde ale o chybu řidiče - zimy jsou u nás tak nepředvídatelným zimním obdobím, že je spíše zbožným přáním takového řidiče, aby dobré počasí a čistá/nenamrzlá vozovka vydržely delší časový úsek.

Jaké jsou tedy rady odborníků? Nemusíte přezouvat hned 1.listopadu, ale určitě přezujte v době, kdy teplota dlouhodobě poklesne pod 7 stupňů celsia. Značí to, že může kdykoliv padnout pod nulu, že ráno může být vozovka namrzlá a hlavně nedělají ani takto nízké teploty dobře letním pneumatikám, na což se často zapomíná. Směs letních pneumatik nefunguje za nižších teplot korektně.

Pojistné plnění a praktická stránka nedostatečné výbavy

Pokud už se řidič proviní, tak ho čeká hned několik možných trestů. Zimní pneumatiky jsou povinné na všech čtyřech kolech s hloubkou dezénu minimálně 4 milimetry, což je třeba také zmínit, a pokud to nedodržíme a policie nás přistihne, čeká nás pokuta 2500Kč.

To ale není nic proti tomu, když způsobíme s nevhodně zvolenými letními gumami dopravní nehodu. V takovém případě může pojišťovna rozhodnout o krácení pojistného plnění z havarijního pojištění - toto však není novinka a platilo to i v době, kdy neexistovala celoplošná povinnost přezouvat. V případě povinného ručení ke krácení nedochází.

Nepanikařme, ale rozumně zvolme dobu, kdy přezujeme na zimní pneumatiky. Ne snad kvůli zákonu, ale kvůli bezpečnosti, která je na letních pneumatikách po většinu zimy naprosto nedostatečná a jde o čirý hazard s životy našimi i s životy ostatních účastníků silničního provozu.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 21
Sdílet na Facebooku

Archiv