Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte.   Více informací  
Klientské sekce (moje smlouvy a kalkulace)
840 888 444
Zavoláme Vám
info@epojisteni.cz

Povinné ručení pro veterány? Poradíme Vám jak vybrat vhodné pojištění

Povinné ručení pro veterány? Poradíme Vám jak vybrat vhodné pojištění

Vlastníte veterána? Nezapomeňte na povinné ručení

Obliba věcí, které mají historickou hodnotu, není nijak neobvyklá. Není tomu jinak ani u “starých” vozidel, které nazýváme veterány. Majitel, který takového veterána vlastní, a rád by s ním tu a sem vyrazil na příjemnou vyjížďku po českých silnicích, však nesmí zapomínat také na povinné ručení.

Chcete-li svého veterána občas provětrat na silnicích, pak je kromě velmi dobrého technického stavu, podstatné tak pojištění. I veterán je vozidlo, které může způsobit škodu. Vzhledem k omezenějšímu provozu sice nepůjde o milionové škody, ale i přesto bez povinného ručení na silnice nesmí. Povinné ručení je však výrazně levnější.

Co je veterán?

O veteránech, historických vozidlech a jejich provozu máme v České republice platnou vyhlášku č. 355/2006, která se této problematice věnuje podrobně a stanovuje jasná pravidla a podmínky. Všeobecně je veteránem každé vozidlo, jehož rok výroby je starší 25 let, a je otestován příslušnou komisí.

Nestačí však takové vozidlo prohlásit za veterána. To musí učinit odborníci. V první řadě se musí majitel veterána stát členem některé z klubu veteránů, které najdeme v České republice. Klub udělí vozidlu příslušnou atestaci, a poté se může vozidlo účastnit také krajské atestace. Krajská atestační komise na základě certifikátu FIA či FIVA vozidlo prověří v oblasti provozuschopnosti a bezpečnosti, a vozidlo prohlásí za veterána pouze tehdy, splňuje-li následující podmínky.

 • Velmi dobrý technický stav.
 • Bezchybná funkčnost celého vozidla.
 • Čistá karosérie (bez koroze, jednotný celistvý lak bez poškození či neodborně zastříkávaných míst).
 • Původní či dobový typ motoru a převodovky, typ a rozměr ráfků a poklic dodávaných výrobcem. Použití jiných kol či poklic je nutné doložit dobovým materiálem (např. časopis, prospekt nebo katalog).
 • Slušné povrchy hliníkových a chromovaných součástí.
 • Veškeré znaky a emblémy odpovídající danému modelu i roku výroby.
 • Absence nedobových doplňků a součástí (např. plastové nebo gumové lišty, nápisy, audio a video technika).
 • Nepoškozený interiér (např. roztržené, špinavé či jinak poškozené čalounění).

Pro povinné ručení s veteránskými značkami

Jakmile má vozidlo vyřízenou atestaci, může být úspěšně zaregistrováno a pojištěno. Majitel obdrží na příslušném úřadu speciální, (tzv. veteránské) značky, které se poznají jednoduše. Začínají totiž na písmeno “V”. Poté může majitel vyrazit do pojišťovny. Zdaleka ne všechna však pojištění veteránů nabízí, a proto se vyplatí si nejprve ověřit, které pojišťovny Vašeho veterána pojistí bez problémů. Povinné ručení si také můžete zpravidla objednat online.

Povinné ručení nabízí zejména UNIQA pojišťovna, ČSOB Pojišťovna a Česká pojišťovna. Ta ve své databází eviduje více než 12 tisíc veteránů, mezi nimiž najdeme opravdové historické skvosty (např. Laurin & Klement z roku 1912, De La Buire z roku 1913, Chevrolet 490 Touring z roku 1916, Ford T Faeton z roku 1919).

Na pojišťovně po Vás budou chtít platné veteránské značky a historický průkaz vozidla. Nezapomeňte si tak vlastní občanský průkaz či jiný osobní doklad. Bez toho Vám pojištění žádná pojišťovna nesjedná. Výše pojistného může být odlišná. Záleží na způsobu a četnosti použití. Platí však, že povinné ručení veteránů je až desetinásobně nižší než u běžného vozidla. Důvodem je omezený provoz, vyšší bezpečnost a opatrnost a nízký počet způsobených pojistných událostí.

Jak se posuzuje povinné ručení u veteránů:

 • 1. Veterán bez průkazu historického vozidla s normální registrační značkou: běžné povinné ručení podle normálního sazebníku, předpokládá se běžný provoz na silnici.
 • 2. Veterán s průkazem historického vozidla na normálních registračních značkách. Zde je zohledněno stáří a výsledné pojistné je oproti běžné sazbě zhruba na úrovni 25 procent. Předpokládá se omezený provoz na silnici.
 • 3. Veterán s historickým průkazem a na speciálních značkách pro výjimečný provoz, například účast na přehlídce, na závodě veteránů. Naprostou většinu času je vozidlo odstaveno.

Zdroj: UNIQA

Pojistěte si svého veterána na ePojisteni.cz a ušetřete!

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 24
Sdílet na Facebooku