Jak vypadá povinné ručení v USA

Jak vypadá povinné ručení v USA

Jak vypadá povinné ručení v USA

Povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla v žádném případě není zvláštností evropských zemí. Podobný typ pojištění najdeme v téměř každé zemi na světě, kde jsou provozována motorová vozidla. Výjimkou nejsou ani Spojené státy americké.

Stejně jako u nás i v USA je povinné ručení (skryté pod jiným názvem) povinným pojištěním ze zákona. Pokud si budete na cestách v USA auto půjčovat, poplatky za pojištění budou součástí půjčovného. Na výběr však dostanete hned několik variant pojištění. Než si vyberete tu nejlevnější variantu, pročtěte si raději podmínky a rozsah pojištění. Je lépe zaplatit více a mít lepší pojištění než naopak.

Povinné ručení v USA je povinné stejně jako u nás

Pokud však v USA plánujete pobývat déle a je pro vás lepší si auto koupit, připravte se, že váš čeká podobné administrativní kolečko jako u nás. Pojištění si můžete sjednat osobně na pobočce pojišťovny nebo on-line. Počítejte s tím, že hlavní roli nehraje objem motoru, ale věk řidiče. Čím mladší jste, tím více za povinné ručení v USA zaplatíte.

Základní variantou povinného ručení je Supplemental Liability Protection (SLP). Pojistné plnění se v tomto případě pohybuje mezi 10 a 50 tisíci dolary na škody na zdraví a mezi 5 a 25 tisíci na majetkové škody. Lepší pojistnou ochranu a vyšší pojistné limity nabízí Supplemental Liability Insurance (SLI). Limity pojistného plnění lze navýšit až na 1 milion dolarů.

Havarijní pojištění v USA

Ani havarijní pojištění není naším výmyslem. V USA jej nazývají Collision Damage Waiwer (CDW) a vztahuje se na škody vzniklé na vozidle v důsledku vašeho zavinění. Pojistné se pohybuje v řádu pár desítek dolarů za jeden den a stejně jako u nás si u havarijního pojištění můžete zvolit výši spoluúčasti.

K základnímu balíčku je možné si připojistit:

  •  Super Collision Damage Waiver (SCDW) - škody na podvozku auta, pneumatikách, potazích a skle
  •  Loss Damage Waiver (LDW) - škody způsobené ztrátou vozidla a odpisem v důsledku totální škody
  •  Theft Protection (TP) - připojištění pro případ krádeže
  •  Personal Accident Insurance (PAI) - úrazové připojištění posádky
  •  Personal Effect Coverage (PEC) - připojištění osobních věcí
  •  Uninsured Motorist Protection (UMP) - pojištění pro případ škody způsobené nepojištěným vozidlem
  •  Full Damage Waiver (FDW) - havarijní pojištění bez limitu a spoluúčasti
Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 20
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Povinné ručení USA, Pojištění v USA, Havarijní pojištění USA

Archiv