Povinné ručení může částečně nahradit havarijní pojištění

Povinné ručení může částečně nahradit havarijní pojištění

Povinné ručení může částečně nahradit havarijní pojištění

České pojišťovny v rámci konkurenčního stále rozšiřují rozsah povinného ručení. V mnoha případech tak může povinné ručení částečně nahradit i havarijní pojištění. Některé pojišťovny také umí “přivřít oči” nad první nehodou a nesnižují hned bonus.

Vzhledem k tomu, že ceny povinného ručení za poslední dva roky stouply o desítky procent, je třeba výběru věnovat dostatek času a trpělivosti. Nízká cena není zárukou kvality ani dobrého rozsahu povinného ručení. Nabídky pojišťoven se značně liší a některé pojišťovny již umí nabídnou povinné ručení, které rozsahem připomínají havarijní pojištění.

Na cenu pojistného má také vliv tzv. bezeškodní průběh. Řidiči, kteří jezdí bezpečně a beze nehody, se mohou radovat z nižšího pojistného. Za počet bezeškodných měsíců získají bonus ve výši 5 procent za každý rok, díky kterému mohou mít povinné ručení levnější o 50 až 65 procent. Naopak rizikoví řidiči si za povinné ručení připlatí. Výhodou bonusu je jeho přenositelnost. To znamená, že v případě změny pojišťovny bonus nezanikne, ale zohlední se v nové smlouvě.

Pojišťovny nabízí širší základní rozsah pojištění a nadstandardní podmínky

Povinné ručení se vztahuje na škody, které majitel vozidla způsobí na zdraví či majetku třetích osob. To dnes ji neplatí a pojišťovny nabízí stálé více. Proto se vyplatí porovnat si více nabídek a zjistit si, co Vám která pojišťovna nabízí navíc.

U Allianz pojišťovny můžete za dobrý bezeškodní průběh získat za každý rok 5 procent slevu. Rizikoví řidiči však mohou zaplatit až o 150 procent více. Řidiči, kteří jezdí bez nehod mohou získat navíc 15 procent slevu za bezpečnou jízdu. Allianz první nehodu nijak nezohledňuje stejně jako AXA pojišťovna. Ta však nabízí bonus ve výši 60 procent již během 96 měsíců (tj. platného pojištění. Bonus ve výši 27 procent již po prvním roce pojištění nabízí Generali pojišťovna. Maximální výše může činit 55 procent a to až po 132 měsících.

První zaviněnou pojistnou událost Vám u dražších variant pojištění odpustí Česká podnikatelská pojišťovna (SUPERPOV), Česká pojišťovna (Exclusive Plus, Exclusive Max a Premium), Uniqa pojišťovna a pojišťovna Triglav. Triglav má však podmínku, kterou je maximální výše způsobené škody do 20 000 korun.

Česká podnikatelská pojišťovna nabízí také možnost přímé likvidace pojistných událostí. Česká pojišťovna, Wüstenrot, Generali pojišťovna a také ČSOB pojišťovna tomu nabízí možnost připojištění škod způsobených živly či odcizení vozidla. Takto rozšířené povinné ručení částečně supluje havarijní pojištění.

Kooperativa pojišťovna umožňuje pojištění živelných škody, přímou likvidaci pojistných událostí a nově také nabízí připojištění sportovní výbavy včetně demontovatelných nosičů. První zaviněnou škodu však započte do celkového škodního průběhu.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 14
Sdílet na Facebooku

Archiv