Povinné ručení letos zdraží až o 5 %

Povinné ručení letos zdraží až o 5 %

povinné ručení

Povinné ručení letos zdraží až o 5 %

Česká kancelář pojistitelů uvedla, že ceny povinného ručení opět klesly na své dno. Většina pojistitelů se proto chystá zdražovat. Nebudou tak ale činit plošně. Největší rozdíl v ceně tak s největší pravděpodobností poznají především rizikové skupiny motoristů.


Spočítat
povinné ručení

Na konci loňského roku se průměrná cena povinného ručení pohybovala kolem 2 800 korun. Níže už jít s cenou nelze, hlásí pojišťovny i Česká kancelář pojistitelů. Povinné ručení se jim nerentuje. Naopak na vzniklých škodách zaplatí více, než vyberou na pojistném. Jenom za poslední dva roky náklady pojišťoven vzrostly na 13 miliard korun. To je také hlavní důvod, proč ještě letos dojde ke zdražení povinného ručení a to až o 5 %.

„V oblasti škod na majetku - těch plechových škod - se jedná aktuálně o průměrnou výši škody 35 tisíc korun. Meziročně roste z důvodu zdražování ceny práce v autoservisu, dražších náhradních dílů a vůbec čím dál tím komplikovanější a sofistikovanější technologie u náhradních dílů,“ vysvětluje Petr Jedlička z České kanceláře pojistitelů.

Nových pojistných smluv ročně přibude zhruba 3 %. Výše průměrné škody na zdraví však meziročně roste o 7,6 % a na majetku o 4,1 %. Cena průměrného pojistného přitom klesá o 0,6 % meziročně.

Nejvíce si připlatí rizikoví řidiči

Ceny budou pojišťovny upravovat individuálně s ohledem na rizikovost řidiče. Mezi rizikové jsou počítáni především mladí řidiči, řidiči s větším počtem nehod a řidiči nákladních automobilů. Například řidiči, kteří častěji bourají, na povinném ručení zaplatí až o desítky procent více. Velké rozdíly také panují mezi jednotlivými kraji.

„Typicky jde o řidiče zhruba do třiceti let. Rozdíl v ceně povinného ručení proti ‚slušným‘ řidičům může být i v desítkách procent. Platí, že víc za povinné ručení budou platit právě ti, kteří více bourají,“ upozornil na problematické řidiče Jan Marek z Generali pojišťovny.

Nejvíce platí motoristé z Prahy, nejméně v Jihlavě

Při stanovování ceny povinného ručení hraje velkou roli trvalá adresa řidiče. Všeobecně platí, že dražší povinné ručení platí obyvatele velkých měst a lidé s menších měst a obcí platí o dost méně. Důvodem je fakt, že ve městech hrozí větší riziko způsobení dopravního nehody nebo jiné škody na autě (např. při parkování).

Logicky nejdražší povinné ručení mají Pražané. Ti za povinné ručení i se započítanými bonusy v maximální výši platí průměrně o 850 korun více než v Jihlavě, kde povinné ručení dlouhodobě patří k nejlevnějším. V případě nižších bonusů je rozdíl výraznější a může se vyšplhat až na 2 500 korun.

V porovnání s Evropou platí Češi málo

Pokud se podíváme na ceny povinného ručení v Evropě, Češi z toho vychází více než dobře. V přepočtu na eura Češi průměrně zaplatí cca 106 eur za rok. Naši sousedé v Německu zaplatí dvojnásobek. Naopak méně zaplatí Estonci. „Z mezinárodního srovnání vychází, že ty ceny v České republice patří mezi ty nejnižší. Nižší hodnota se pozoruje už pouze v Estonsku,“ uvedl Petr Jedlička z České kanceláře pojistitelů.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 6
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Povinné ručení, Zdražování, Pojišťovny

Archiv