Lze uplatnit škodu v případě poškozeného motoru v důsledku nekvalitního paliva?

Lze uplatnit škodu v případě poškozeného motoru v důsledku nekvalitního paliva?

Lze uplatnit škodu v případě poškozeného motoru v důsledku nekvalitního paliva?

I přes náhodné kontroly čerpacích stanic, se stále objevují případy pančovaného benzínu či nafty. Nekvalitní benzín však může způsobit poškození motoru. Jak může poškozený motorista uplatnit škodu v takovém případě? A jde to vůbec?

Česká obchodní inspekce (ČOI) i pojišťovny zaznamenávají každým rokem hlášení od desítek lidí, kteří se s nekvalitním benzínem setkali. Bohužel je zde jeden velký problém. Škoda na motoru se projeví až za několik dní a to znamená, že provozovateli pumpy je vina těžko prokazatelná. „Nekvalitní palivo se projeví až se značným zpožděním. Motor nemá výkon, dusí se, jeho chod je nepravidelný a zvýší se vibrace,“ vysvětlil Otakar Dvořák z autoservisní sítě Q-service.

Opravy za desítky tisíc. Kdo je uhradí?

Opravy poškozeného motoru stojí desítky i statisíce korun. Škodu sice můžete zkusit uplatnit u své pojišťovny, ale jen v případě, že máte uzavřené havarijní pojištění. A ani tak nemáte stoprocentní jistotu, že Vám pojišťovna opravu zaplatí.

“Doloží-li klient, kde tankoval, a chemická analýza spolu s rozborem v servisu potvrdí, že příčinou poruchy bylo nekvalitní palivo, tak to z havarijního pojištění klientovi hradíme. Částku následně vymáháme po čerpací stanici,” řekl Tomáš Zavoral z České pojišťovny.

Zdaleka ne všechny pojišťovny se k řešení situace staví stejně. „Pokud by se na straně čerpací stanice jednalo o nevědomé znečištění paliva, například průsakem dešťové vody do nádrží, pak by bylo možné škodu zaplatit z pojištění odpovědnosti dané benzinové stanice. Jde-li ale o vědomé pančování paliva, tak tyto škody pojišťovna nekryje. Možné to není ani z havarijního pojištění,” uvedl Milan Káňa z Kooperativy.

Tankujte u čerpacích stanic, které mají na svých stojanech tzv. pečeť kvality

Naštěstí existuje větší množství čerpacích stanic, které s nekvalitním benzínem nechtějí být v žádném případě spojovány. Proto mají na svých stojanech vylepené pečetě kvality a pravidelně absolvují kontroly pověřenou certifikační společností SGS. Seznam takto kontrolovaných pump je k dispozici na www.dobrapumpa.cz. Zároveň se také občas vyplatí kouknout na černou listinu čerpacích stanic, u nichž byl nekvalitní benzín zjištěn. Za tímto sezname stojí Česká obchodní inspekce.

Náš tip: “Komlexní pojištění Vašeho vozidla Vám zajistíme na ZDE. Jako dárek navíc získáte k povinnému ručení pneupojištění + pojištění dopravních pokut a to ZDARMA.”

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 6
Sdílet na Facebooku

Archiv