Pojištění odpovědnosti: Vyplatí se i v běžném životě?

Pojištění odpovědnosti: Vyplatí se i v běžném životě?

Pojištění odpovědnosti: Vyplatí se i v běžném životě?

Za chyby se platí. Obligátní, leč velmi pravdivé přísloví. A omylem rozbité sousedovo okno se nakonec může jevit jako ten nejmenší problém. Škodu totiž můžete způsobit kdykoliv a komukoliv rychleji, než řeknete švec. A reakce “je mi to líto” rozhodně stačit nebude. Dnes už stále více lidí velmi dobře vědí, že mají právo požadovat odpovídající odškodné.

Chyby se stávají a rozhodně nemusí jít o úmysl nebo nedbalost. Někdy je to prostě nevydařený den a velká smůla. Vytopíte souseda. V obchodě shodíte a rozbijete vystavený notebook. Váš jinak hodný pejsek pokouše souseda. Vaše běžně roztomilá dítka rozbijí sousedovi okno. Nebo rovnou dvě. Kromě kajícné omluvy vás bude čekat zaplacení způsobené škody. Může vás stát pár set korun, ale také miliony. Pokud nechcete platit, vyplatí se pojištění odpovědnosti v občanském životě. Za vaše chyby, omyly a nedostatky bude platit pojišťovna.

Podcenění pojištění odpovědnosti se může ukázat jako velká chyba

Pravdou je, že Češi pojištění odpovědnosti podceňují a sjednané jej má zhruba jen třetina národa. A může za to nejen lehkomyslnost, ale také neznalost. Většina lidí nemá tušení, co vše může poškozený chtít v případě způsobené škody zaplatit. Velké změny v odpovědnostních škodách přinesl nový občanský zákoník v roce 2015. Důvodu pro pojištění odpovědnosti přibylo.

„Objem škod přitom vzrostl o 65 procent a výše odškodnění za odpovědnostní škody se bude kvůli změnám vyplývajícím z nového občanského zákoníku dále zvyšovat. Zásadně se změnil způsob odškodňování bolestného nebo ztížení společenského uplatnění. Tato skutečnost i nové nároky ukotvené v zákoníku navyšují škody na zdraví o více než sto procent. Pokud vážně zraníme někoho při sportu, může nás kompenzace škody vyjít na statisíce, v nejzávažnějších případech dokonce i na miliony korun,“ uvedla Marcely Kotyrová, manažerka komunikace a vzdělávání České asociace pojišťoven.

Pojištění odpovědnosti chrání celou rodinu

Pojištění odpovědnosti v běžném životě má v nabídce každá pojišťovna a v rámci jedné pojistné smlouvy lze pojistit všechny členy domácnosti i jejich mazlíčky, zejména psy. Pojištění se vztahuje na škody, které způsobíme v běžném životě při provozu domácnosti, během odpočinku či provozování volnočasových aktivit a rekreačních sportů.

Mezi nejčastější škody patří například:

  • škody způsobené domácím mazlíčkem - pokousání jiného psa (zvířete) či osoby, vběhnutí do silnice a způsobení nehody
  • vytopení souseda a jeho bytu v důsledku poškozené pračky, myčky apod.
  • poškození či rozbití zboží v obchodě
  • srážka s cyklistou či lyžařem

Pojištění odpovědnosti v běžném životě si lze sjednat jako samostatné pojištění či jako součást pojištění domácnosti. Záleží na vašich požadavcích a konkrétních nabídkách pojišťoven. Zásadním parametrem při sjednávání pojištění by měly být především dostatečně vysoké limity pojistného plnění zvlášť pro škody na majetku a zvlášť pro škody na zdraví, a také maximální výše pojistného plnění v rámci sjednaného pojistného období.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 18
Sdílet na Facebooku

Archiv