Pojištění odpovědnosti pro podnikatele: Šetřit se nevyplácí

Pojištění odpovědnosti pro podnikatele: Šetřit se nevyplácí

ruce

Pojištění odpovědnosti pro podnikatele: Šetřit se nevyplácí

Co si lidé neuvědomují, když hodnotí snadný život podnikatelů, je velká míra zodpovědnosti související s podnikáním. Nechrání je žádné zákony jako zaměstnance, chránit se musí sami. Pojištění odpovědnosti pro podnikatele je jedním ze způsobů.

V pojistném programu pro podnikatele by neměly chybět tři druhy pojištění - pojištění majetku, pojištění odpovědnosti a pojištění vozidel. Tato tři pojištění jsou nejdůležitější. Jaká další pojištění si podnikatel sjedná už záleží na tom, jak moc chce být chráněný, a samozřejmě také na tom, jaké konkrétní činnosti se věnuje. My se zaměříme na pojištění odpovědnosti.

Spočítat
povinné ručení

Zájem o pojištění narostl s novým občanským zákoníkem

Podle pojišťoven zájem o pojištění odpovědnosti pro podnikatele vzrostl od zavedení nového občanského zákoníku, který změnil pravidla vyplácení škod na majetku a na zdraví. “Podnikatelé si velmi dobře uvědomují, že pojištění jako takové vzniku škody nezabrání, ale dokáže velmi dobře přispět k tomu, aby podnik nenadálou událost přečkal a byl schopen dále existovat a rozvíjet se,” uvádí Honza Marek z pojišťovny Generali.

Největší poptávka je po pojištění odpovědnosti za způsobenou vadou výrobku či vadou práce. “Nejčastěji projevují drobní podnikatelé zájem právě o pojištění odpovědnosti včetně vadně vykonané práce, neboť v poměru k možné škodě je náklad na toto pojištění relativně nízký,” potvrzuje Patricie Lepšíková ze Slavia pojišťovny.

Pojišťovny jsou vstřícné

Díky konkurenčnímu boji mezi pojišťovnami si podnikatelé mohou vybírat z bohaté nabídky. Pojišťovny se navíc dušují, že jsou schopné a ochotné nabídku přizpůsobit na míru zájemci s ohledem na předmět jeho podnikatelské činnosti. K základní nabídce pojištění navíc všechny pojišťovny nabízí širokou paletu volitelných připojištění, které rozšiřují a vylepšují pojistnou ochranu na přání podnikatele.

“Pro drobné podnikatele a živnostníky nabízíme dokonce možnost sjednání online na webových stránkách,” dodává Roman Jandík z Maxima pojišťovny, která vůbec jako první pojišťovna začala nabízet online pojištění včetně zaplacení pojistného. Podnikatel se sám v klidu domova rozhodne, jaké pojištění potřebuje a vytvoří si pojistný program. Samozřejmě má Maxima odborníky, které podnikateli se sestavením vhodného pojistného programu pomohou.

Jak si vybrat pojištění odpovědnosti pro podnikatele

Základními faktory, které při výběru odpovědnostního pojištění hrají roli, patří druh podnikatelské činnosti, úroveň krytí a samozřejmě výše pojistného. Podnikatel by měl pojišťovně podrobně popsat charakter činnosti a všechna její specifika. Na základě informací pojišťovna nastaví správný rozsah pojištění.

Pokud jsem například řemeslník, sjednám si základní pojištění odpovědnosti za újmu, ale včetně újmy způsobené vadou výrobku a vadou práce po předání – chci totiž mít jistotu, že pokud se mi práce zrovna nepovede a vyteče voda z radiátoru, který jsem na tuto závadu opravoval, a poškodí perský koberec, pojišťovna škodu majiteli koberce za mě uhradí,” vysvětluje Milan Kaňa z Kooperativa pojišťovny.

Výši pojistného ovlivňují příjmy podnikatele, rizikovost podnikatelské činnosti, pojistný limit, zvolená spoluúčast, rozsah pojištění a územní platnost pojištění (Evropa versus celý svět apod.).

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

tipy, Pojistné, Pojištění vozidel

Archiv