Kdy se vyplatí pojištění odpovědnosti i v běžném životě

Kdy se vyplatí pojištění odpovědnosti i v běžném životě

Kdy se vyplatí pojištění odpovědnosti i v běžném životě

Stačí mít jeden smolný den. Po návratu z práce na Vás čekají naštvaní sousedi, kterým jste nechtěně vytopili byt. Vaše děti rozbíjí sousedům okno. V obchodě upustíte drahý kus nádobí. Váš pes pokouše náhodného kolemjdoucího. Jsou malé škody a jsou velké škody. Pokud nechcete ze své kapsy platit žádnou, sjednejte si pojištění odpovědnosti.

Pojištění odpovědnosti neznamená totéž co povinné ručení, ale jedná se o pojištění s mnohem širším rozsahem. „O pojištění odpovědnosti za škodu má veřejnost malé povědomí a toto pojištění často bývá podceňováno. Mluví-li se o pojištění odpovědnosti, každému se ihned vybaví povinné ručení – tedy pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla,“ vysvětluje Renata Svobodová z České podnikatelské pojišťovny. To musí ze zákona uzavřít každý, kdo má auto. „Vedle toho však existují možnosti uzavřít dobrovolné pojištění odpovědnosti za škodu, tedy pojištění, která umožní, aby škody, které pojištěný způsobí třetí osobě, byly hrazeny pojišťovnou,“ doplňuje Renata Svobodová.

Proč se pojištění odpovědnosti vyplatí

Pojištění odpovědnosti je určené pro výše uvedené příklady. Stačí vytopit souseda a úhrada škody může vyjít i na několik tisíc. S pojištění odpovědnosti však můžete být v naprostém klidu. Vybírat si můžete z několika variant podle výše pojistného limitu a rozsahu. Ročně Vás takové pojištění může vyjít na pár set korun. Což není žádná velká částka, když si uvědomíte, že za Vás pojišťovna může uhradit škodu i ve výši 2 miliónu korun a více.

Náš typ: "Vyberte si Pojištění odpovědnosti z naší nabídky".

Draho Vás může vyjít také škoda způsobená zaměstnavateli

Škodu můžete způsobit nejen sousedům, ale také svému zaměstnavateli. „Podle zákoníku práce zaměstnanec odpovídá za škodu, kterou způsobil svému zaměstnavateli maximálně do výše 4,5násobku svého průměrného měsíčního výdělku před porušením povinnosti, kterým způsobil škodu,“ uvádí Renata Svobodová z ČPP. A tuto částku je zaměstnanec povinen uhradit v plné výši. S pojištěním odpovědnosti to půjde výrazně snadněji.

Na co si dát pozor?

Před podpisem pojistné smlouvy si vždy řádné prostudujte pojistné podmínky. Zejména na co konkrétně se pojištění vztahuje a co je z pojištění naopak vyjmuté. Nebojte se zeptat a všechny informace si ověřit. „Pojišťovna samozřejmě není schopna zaplatit všechno. Je tedy na místě si před sjednáním pojištění projít pojistné podmínky, v nichž se doporučuji zaměřit na výluky z pojištění, abyste si ověřili, na co všechno se pojištění reálně vztahuje,“ zdůrazňuje finanční poradkyně Petra Dusová. Nevýhodou pojištění může být vysoká spoluúčast. „Většinou se pohybuje okolo 20 až 30 procent. Nicméně jsou pojišťovny, v nichž si klient může výši spoluúčasti vybrat. Samozřejmě se s nižší spoluúčastí úměrně zvyšuje cena,“ pokračuje Petra Dusová.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 18
Sdílet na Facebooku

Archiv