Pojištění na blbost není žádná blbost

Pojištění na blbost není žádná blbost

Pojištění na blbost není žádná blbost

Život je samé překvapení, a ne vždy příjemné. Stačí malá chvilka nepozornosti a je zaděláno na velký problém. Jenomže za chyby se odjakživa platí a taková “drobná” chybička může vyjít velmi draho. Není tedy lepší být na takové události připraven?

Den blbec se může přihodit každému. Ráno v dobré víře zapnete pračku a odejdete do práce. Bohužel se pračka porouchá a kompletně vytopí sousedův byt pod vámi. Vaše milované děti při neškodné hře venku s míčem rozbíjí okno u velice drahého auta. Co čert nechtěl, majitel auta právě přichází. Při nákupu omylem svrhnete regál s porcelánem. Na domácím večírku vašeho šéfa neúmyslně polijete vínem luxusní bílou koženou pohovku a tak dále.

Uvedli jsme pouze pár příkladů životních “kalamit”, které vás mohou stát nejen nervy a omluvy, ale především hodně peněz. I přes veškerou snahu prostě nelze zabránit všemu, co vás v životě může potkat. Ovšem, nemáte-li sjednané pojištění odpovědnosti za škody způsobené jiným osobám na jejich majetku, zdraví či životě. Lidově se tomuto pojištění říká jednoduše “pojistka na blbost” a ochrání vás přesně nejen výše uvedených případech.

Pojistka “blbostka” aneb když za chyby místo vás platí pojišťovna

Pojištění odpovědnosti osob v každodenním životě neboli zkráceně “blbostka” je velmi praktické a užitečné pojištění. Kupodivu není mezi běžnými lidmi používané tak často, jak by být mělo. Přitom se nejedná o žádný drahý pojistný produkt, a když dojde na lámání chleba, jsou za něj pojištění více než vděční.

Pojištění odpovědnosti v běžném životě se přesně vztahuje na škody, které pojištěný neúmyslně způsobí na majetku, financích, zdraví či životě jiných osob. Může se jednat o drobnost, která vás vyjde na pár set korun (např. pes rozkouše návštěvě boty), ale i vážné škody na zdraví. Náhrada škody v takovém případě může vyšplhat na stovky tisíc i miliony korun.

Pozor na výluky

Jako každé pojištění i pojištění na blbost má tzv. výluky z pojištění. Jedná se o situace, kdy pojištění neplatí, nebo pojišťovna může pojistné plnění odmítnout vyplatit či jej zkrátit (snížit). Mezi standardní výluky patří úmyslné způsobení škody, neoprávněné užívání poškozené věci, plnění pracovních úkolů, profesionální sportovní činnost, způsobení škody pod vlivem alkoholu, drog či jiných omamných látek, škody způsobené příslušníkům vlastní rodiny a další.

Při výběru pojištění odpovědnosti v běžné životě je proto důležité znát nejen výši pojistného a pojistných limitů, ale i podrobné smluvní podmínky. Kromě výluk z pojištění by vás měl zajímat také územní rozsah, tedy to, zda se pojištění vztahuje pouze na ČR, Evropu nebo dokonce celý svět.

Pojištění na blbost je běžný produkt, který nabízí většina českých pojišťoven jako samostatné pojištění nebo jako součást pojištění domácnosti. Pojištění obvykle zahrnuje nejen pojištěného, ale i ostatní členy jeho domácnosti včetně domácích mazlíčků. I ti totiž mohou způsobit škody ve výši, která se vám rozhodně líbit nebude.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 14
Sdílet na Facebooku

Archiv