epojisteni logo
Penzijní spoření - starší pár si plácá rukama

Nakupováním si spořte na penzijní připojištění

19. 4. 2012
|
Délka čtení: 7 min.

Tento článek je o kombinaci penzijního připojištění s kreditními kartami, kterou většina penzijních fondů v ČR nabízí. Nikdo už asi nepochybuje o tom, že kreditní karty jsou špatný (nevýhodný) úvěrový produkt, ale už menší počet lidí ví, že chytrým používáním kreditní karty můžeme ušetřit, a právě tato úspora se nám může načítat na účet penzijního připojištění. Tento bonus nabízí ke svému penzijnímu připojištění například ING Penzijní fond.

Platba kartou = peníze na účet penzijního připojištění

Pokud si k penzijnímu připojištění sjednáte kreditní kartu, pak z každé platby touto kartou vám jde na účet zpravidla 1 %, u smluvních partnerů i mnohem více, od 2 % do 15 %.

Modelový příklad? Účastník penzijního připojištění zaplatí navázanou kreditní kartou měsíčně 10 000 Kč – z toho 8 000 Kč jsou běžné nákupy s návratností 1 %, zbylé 2 000 korun v průměru procent 5. Dohromady tedy na účtu penzijního připojištění přistane 180 Kč měsíčně, to je 2 160 Kč ročně. Vzhledem k tomu, že je penzijní připojištění dlouhodobé spoření, tak za 20 let už půjde o více než 40 000 Kč, za 40 let skoro o 90 000 Kč. Navíc:

  •  Tyto úspory budou penzijním fondem dále zhodnocovány.

  •  Pokud si účastník penzijního připojištění platí méně, než 500 Kč měsíčně, pak dostane státní příspěvek i na takto uspořené peníze (samozřejmě nikdy více než 150 Kč při spoření 500 Kč měsíčně). Příklad: účastník si spoří 300 Kč, ale díky kreditní kartě získá každý měsíc dalších 100 Kč – pokud by kreditní kartu nevyužíval, získal by 300 Kč + 120 Kč státního příspěvku (dohromady 420 Kč), s použitím kreditní karty je to už 400 Kč + 140 Kč státního příspěvku (dohromady 540 Kč). I na tomto velmi střídmém příkladu nám po 20 letech činí rozdíl 28 800 Kč. Bez započítaného zhodnocení (průměr nejvýkonnějších fondů je okolo 5 % ročně).

Další výhody

Penzijní připojištění je většinou běh na dlouhou trať, kdy každá korun „nabalená“ dnes může znamenat opravdový rozdíl do budoucna. Kreditní karta nám dovoluje spořit ještě jedním způsobem, který si popíšeme:

  •  Při využívání kreditní karty používáme peníze banky.

  •  Po dobu bezúročného období (zpravidla maximálně 45 – 50 dní) neplatíme z těchto peněz žádné úroky.

  •  Po tuto dobu si můžeme spořit vlastní peníze na spořicím účtu, který nabízejí buď sami pojišťovny/banky v návaznosti na svůj penzijní fond (ING konto,…), nebo i jiné banky. Tento víceúrovňový způsob spoření je navíc dostupný takřka každému.

  •  Vždy však pamatujte na to, že po skončení bezúročného období je kreditní karta nevýhodný úvěr. O správném využívání kreditní karty se dočtete níže.

Jak používat kreditní kartu

V čem nám může kreditní karta posloužit, už víme. Neméně důležité je se ale naučit ovládat kreditní kartu tak, aby nám neuškodila. Nikdy ji nevyužíváme jako úvěrový produkt! Vždy je potřeba splatit celou částku v bezúročném období, jinak naskakuje velmi vysoký úrok, přes 20 % ročně. Pokud si na to nevěříte, raději kreditní karty využívejte pouze s velmi nízkým limitem, řekněme 5 – 10 000 Kč, a zrušte si ji, pokud ani v takovém případě nezvládáte splácet v bezúročném období. Správné uchopení kreditní karty je nutné k tomu, aby se z ní nestal vysavač na naše peníze.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • blg-srt-hory
    05. října 2023|ePojisteni
    Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

    V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

  • manzele-u-pojistovaka
    Životní pojištění a daně: Poradíme, jak uplatnit slevy a další výhody

    Platíte si soukromé životní pojištění a budete letos odevzdávat daňové přiznání? V tom případě si uhrazené příspěvky nezapomeňte odečíst od základu daně a tím snížit případnou daňovou povinnost. Jaké odečitatelné pojistky u životního pojištění existují a jak je uplatnit?

  • podavani-ruky-pojistka
    Má smysl uzavírat životní pojištění, když jste single?

    O důležitosti pojištění asi netřeba dlouze spekulovat. Vybrat to kvalitní byste měli při odjezdu na dovolenou nebo třeba v nové práci, kde zodpovídáte za firemní automobil nebo služební notebook. Jsou ovšem i životní situace, které nás o nutnosti pojištění nutí objektivně přemýšlet. Jednou takovou je třeba single život a potřeba životního pojištění. Má smysl ho uzavírat nebo ne?

  • blog-kooperace
    Významné pojišťovny spojily síly: AXA nově součástí skupiny UNIQA!

    15. ledna 2021 skupina UNIQA Insurance Group oficiálně dokončí převzetí společností AXA na trzích České republiky, Slovenska a Polska. Dva významní hráči na poli pojišťovnictví tak spojili síly a posílili své tržní pozice na růstových trzích střední a východní Evropy. Akvizice, která nemá svým objemem v odvětví rakouského pojišťovnictví ve střední a východní Evropě obdoby, byla i navzdory náročné situaci a platným cestovním omezením finalizována za rekordních osm měsíců. Co to znamená pro klienty zmíněných pojišťoven?

  • 02. září 2020|Monika Šaríková
    Dovolená u moře na podzim: Kam vyrazit po letních prázdninách?

    Představy o ideální letní dovolené bývají různé. Spousta lidí volí pobyty u moře, protože je tam krásně a báječně si tam odpočinou. Tento relax však většinou kazí mraky lidí, kterým se lze vyhnout jediným způsobem - vyrazit k moři mimo sezonu. Protože  dovolená u moředovolená u moře  po letních prázdninách má doslova moře výhod.

  • Finanční poradce s párem
    11. října 2018|ePojisteni
    NetBrokers Holding podpoří trh práce, letos přijme 200 nových zaměstnanců

    Skupina NetBrokers Holding, která vlastní ePojisteni.cz, chce letos přijmout nejméně 200 nových pracovníků a po náboru jich bude mít celkem kolem 500. Do budoucna plánuje další růst i otevírání nových pracovních pozic.

  • Lieky
    05. března 2018|ePojisteni
    Na cestách s cukrovkou: Důležitý je inzulín i cestovní pojištění

    Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.Cukrovka není důvod, proč na vždy zanevřít na cestování. Podle samotných diabetiků i lékařů je důležité být dobře připraven na nejrůznější situace. Základem je mít sebou dostatečné množství správných léků a být dobře pojištěn na cesty.

  • vymena-olejeI
    15. října 2017|ePojisteni
    Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

    Při sjednávání životního pojištění a stanovení výše pojistného hraje stále důležitější roli i to, zda je klient kuřák či nikoliv. Některé pojišťovny za kouření přičítají rizikovou přirážku, jiné nekuřáky zvýhodňují a dávají jim slevy. Velmi podobné je to i s nadváhou, která má na celkové zdraví vliv také.

  • cestovni-pojisteni-gruzie
    03. srpna 2017|ePojisteni
    Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

    Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

  • připojištění
    21. července 2017|ePojisteni
    Kouříte? Za životní pojištění zaplatíte více

    Mezinárodní den nekuřáků připadá na 31. května. Letos v tento den také začal v České republice platit protikuřácký zákon, o kterém se vedou diskuse již řadu let. Někteří jej hodnotí pozitivně, jiní na něm vidí příliš mnoho nedostatků. To nic nemění na tom, že kouření má na zdraví člověka prokazatelně špatný vliv. Bohužel negativně ovlivňuje i životní pojištění.