Ověřené tipy a rady, jak překonat jet lag

Ověřené tipy a rady, jak překonat jet lag

Jak překonat jat lag

Málokdy si svou ideální exotickou dovolenou představuje tak, že několik prvních dní na pláž nejenže nevkročí, ale proleží je nedobrovolně v hotelovém pokoji. V užívání si mu brání vyčerpání, nevolnosti a bolesti hlavy. Tento nepříjemný stav je znám jako jet lag a dochází k němu při překonání více časových pásem.

Nikdo netouží na vysněné dovolené na ostrově kdesi v Karibiku první dny strávit na lůžku, protože se sotva drží na nohou. Bohužel se to u několik hodin dlouhých letů stává běžně. Jet lag přitom nemusíte brát jako nezbytnost, se kterou se musíte smířit. Na pásmovou nemoc se lze připravit. 

Jet lag způsobuje rychlé překročení několika časových pásem

Co to vlastně jet lag, česky pásmová nemoc, je, proč a jak k němu dochází? Jet lag je způsoben prostým rozhozením denního rytmu, který je závislý na množství denního světla a na střídání dne a noci. Pokud své tělo příliš rychle přemístíte do oblasti, kde se dny a noci střídají jinak, je to šok, se kterým se musí vypořádat a vytvořit si nový denní rytmus. Než se tak stane, čeká vás pár nepříjemných dní.

To však neznamená, že pásmová nemoc hrozí při každém letu. V rámci Evropy  celkově kratších letů se budete cítit maximálně unaveni po nočním letu, toť vše. Jet lag se však nazývá pásmová nemoc, protože vzniká až po překročení více časových pásem v krátkém časovém úseku. Zpravidla se jako minimum uvádí dvě až tři pásma. 

Samozřejmě platí, že každý člověk rychlé změny denního rytmu vnímá jinak. Zatímco u jednoho se nic neděje při překročení čtyř časových pásem, druhý se zhroutí už u dvou pásmech. Platí pravidlo - čím delší let a více pásem, tím nepříjemnější jsou projevy. Horší projevy jet lagu doprovází léty směrem na východ, jelikož se “vracíte” v čase zpět.

porovnání cestovního pojištění

Nejčastější příznaky jet lagu - únava, nespavost a nevolnost

Jet lag není typická nemoc, je to pouze krátkodobý důsledek hodně dlouhých letů, který se projevuje zdravotními projevy. Většina lidí se potýká s únavou až vyčerpáním, problémy se spánkem a silnými bolestmi hlavy. 

U citlivějších lidí se může projevit potíže s orientací, neschopnost soustředit se, časté změny nálad, někdy až deprese. Neobvyklé nejsou ani nevolnosti doprovázené trávicími problémy (zácpa či naopak průjem) a také dočasná ztráta chuti k jídlu či dehydratace. 

Jak dlouho takový jet lag trvá? Ve většině případech je třeba počítat se dvěma až třemi hodně nepříjemnými dny. Některé zdroje uvádí, že návyk na každé jedno časové pásmo trvá celý den. To by znamenalo, že u pěti časových pásem vás čeká krušných pět dní. Tuto informaci je nutné brát hodně orientačně a individuálně. 

Tipy, které pomáhají předejít projevům pásmové nemoci

Pokud nejste ochotni trpět ani jeden den, lze se na jet lag poměrně dobře připravit a jeho projevy alespoň zmírnit. Velký význam má zejména to, jak se na pobyt ve vzdálené zemi připravíte během letu.

Začněte si už doma zvykat na nový režim

Před cestou si zjistěte jaká změna vás na místě čeká. Pokud do cíle dorazíte brzy ráno, ačkoliv doma bude čas jít na kutě, počítejte s tím už doma a den před odletem lehce upravte režim. Můžete jít spát později nebo naopak o něco dříve, než jste zvyklí.

Rozproudit krev v těle před nástupem do letadle

Než se na několik dlouhých hodin usadíte v letadle, je dobré si trochu zacvičit a rozproudit krev v těle. Prospěšná je spíše intenzivnější aktivita, například půlhodinový běh, po kterém si dopřejete osvěžující sprchu a hurá na cestu. 

Hýbejte se, protahujte si i za letu

Neseďte během letu jako pecivál a čas od času (cca každou hodinu) se protáhněte, postavte se nebo se projděte uličkou. Existuje spousta jednoduchých protahovacích cviků, kterými neomezíte nikoho kolem sebe, ale podpoříte svůj krevní oběh, který při dlouhém sezení trpí. Jsou to například krouživé pohyby, střídavé stoupání na paty a špičky a další.

Udělejte si pohodlí, zujte se

Doma přece také nenosíte boty 24 hodin denně. Nestyďte si v letadle udělat pohodlí. Zujte si boty, mějte sebou teplé ponožky nebo pohodlné přezůvky. Na pohodlné cestovní oblečení, které vás nebude nikde tlačit a tísnit, myslete už před cestou.

Dodržujte pitný režim, jezte

Po dobu letu průběžně doplňujte tekutiny. Nejlepší je úplně obyčejná pitná voda. Hodí se také voda obohacená o minerály, neslazený ovocný či bylinný čaj, případně káva, pokud ji máte rádi. Co se týče jídla, ideální jsou lehká a zdravá jídla obsahující všechny důležité živiny, vitamíny a minerály.

Odpočívejte, prospěte se během letu

S ohledem na nový rytmus se pokuste naplánovat odpočinek a také spánek. Navodit ničím nerušený spánek pomůže deka, polštářek i oblíbená relaxační hudba. Hodí se mít sebou masku na oči a pokud nepoužíváte sluchátka, tak špunty do uší. Okolní ruch vás tak bude rušit mnohem méně. Čím odpočinutější dorazíte do cíle, tím lépe a rychleji si zvyknete na nový denní rytmus.

Přizpůsobte se novým podmínkám

Po příletu se snažte přizpůsobit novému režim. Pokud příletíte brzy ráno, ale tělo vám říká, že byste měly jít spát, odolejte nutkání. Raději si dopřejte osvěžující sprchu a vyrazte na příjemnou procházku. Neplánujte si ale náročné aktivity, které by vás zbytečně vyčerpaly. Pokud naopak příletíte večer a vás se úplně spát nechce, pomáhá teplá koupel, poslouchání pomalé relaxační hudby, čtení knihy a jiné vyzkoušené odpočinkové činnosti, které vás uspí.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3

Sdílet na Facebooku

Archiv