Ošetření v zahraničí bez cestovní pojištění může být problémem

Ošetření v zahraničí bez cestovní pojištění může být problémem

Nemáte-li hodně našetřeno, na dovolenou bez uzavřeného cestovního pojištění raději nejezděte. Stane-li se Vám úraz nebo onemocníte, pak se v mnoha případech připravte na vysoké částky při placení. Evropský průkaz zdravotního pojištění Vám rozhodně vždy stačit nebude. Jak je to možné?

Například pokud si vyvrtnete ve Španělku kotník, ošetří Vás pouze tehdy, pokud zákrok uhradíte v hotovostí. A takový výron kotníku Vás může přijít až na 6 700 EUR, tedy neuvěřitelných 170 tisíc korun.

„Předcházet podobným situacím je bohužel téměř nemožné – vznikají porušením předpisů ze strany lékaře. S kartičkou klienta VZP, která funguje i jako Evropský průkaz zdravotního pojištění, by lidé měli mít v zahraničí ve státních zdravotnických zařízeních zajištěnu bezplatně stejnou péči jako tamní obyvatelé, ale ne vždy tomu tak je." vysvětluje mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Vždy si schovejte doklady o léčbě a placení

Španělsko je extrémní případ, kdy je evidováno přes 20 nemocnic, které se odmítají ujmout pacientů z jiných zemí EU, pokud nezaplatí v hotovosti nebo nemají sjednané cestovní pojištění. Pokud už takovou situaci zažijete, nezapomeňte si vyžádat lékařskou zprávu a potvrzení o zaplacení. Tu pak předložte své pojišťovně v Česku se žádosti o refundaci.

„Důležité je, zda chce klient částku refundovat dle českých, nebo zahraničních předpisů. Podle českých je vše vyřízeno rychleji (do 30 dnů), ale většinou je částka o dost nižší, než kolik klient v cizině platil. Když žádáte refundaci podle zahraničních předpisů, dotazuje se VZP v příslušném státě, kolik by tamní pojišťovna hradila místnímu pojištěnci. Vše trvá déle, ale výsledná částka bývá obvykle daleko vyšší," poradil nám Oldřich Tichý.

Nejlevnější cestovní pojištění na ePojisteni.cz:

S cestovním pojištěním se vyhnete problémům

Cestovní pojištění není extrémně drahou záležitostí. Na jeden den stojí pouze několik desítek korun. Uvědomte si, že ne ve všech státech Evropy je veřejná péče zadarmo. Standardní regulační poplatky jsou zpravidla o dost vyšší než ty u nás. A k tomu se váže i typ na závěr - pokud na dovolenou jezdíte rádi autem, pak se vyplatí uzavřít si alespoň krátkodobé havarijní pojištění, případně speciální povinné ručení.

Kde a kolik platili lidé v hotovosti:

Země Počet případů Proplaceno pojišťovnou
Slovensko 303 329 tis. Kč
Německo 169 571 tis. Kč
Francie 80 98 tis. Kč
Rakousko 69 149 tis. Kč
Chorvatsko 32 105 tis. Kč
Itálie 24 30 tis. Kč
Španělsko 17 832 tis. Kč
Řecko 9 5,2 tis. Kč

Zdroj: VZP

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 18
Sdílet na Facebooku

Archiv