Objevte krásy Gruzie: Co navštívit?

Objevte krásy Gruzie: Co navštívit?

Gruzie

Na dovolenou do Gruzie? A proč ne! Země nacházející se při východním okraji Černého moře nabízí svým návštěvníkům rozmanité kulturní i přírodní vyžití. Těšit se můžete na vysoké kopce Kavkazu, významné architektonické památky i koupání v sirných lázních či vlnách Černého moře. Tohle jsou místa, která musíte během návštěvy Gruzie navštívit.

Tbilisi to jsou lázně, zábavní parky i náboženské památky

Tbilisi se rozkládá v údolí podél řeky Mktvari a může se pochlubit nevídanou pestrostí. Vedle synagog a mešit tu fungují i arménské kostely. Za návštěvu určitě stojí Narikala – stará, mnohokrát dobytá a přestavovaná pevnost s nádhernými výhledy na město a řeku. Oblíbeným cílem je i katedrála Sioni z 5. století a nově vybudovaná katedrála Svaté Trojice. Projděte se pulzující tepnou Rustaveli – ulicí lemovanou vládními budovami, kostely, divadly, muzei i obchody. Nad ní se tyčí symbol Tbilisi – kopec Mtacminda se zábavním parkem a televizní věží. Po náročném dni si můžete odpočinout v sirných lázních, které se nacházejí ve čtvrti Abanotubani.

  • Náš tip: V nedaleké čtvrti Abano je v jedné z kachlíkových budov k dispozici i české pivo, které byste tady pravděpodobně nečekali. 

cestovní pojištění do Gruzie

Nejznámější skalní komplex Vardzia 

Skalní komplex Vardzia najdete v pusté jižní části regionu Samcche-Džavacheti. Kdo by to byl řekl, že v dřívějších dobách šlo o jedno z center původního království? Prohlédněte si zbytky pevnosti, karavanseráje nebo kostel, který jediný zůstal po bývalém hlavním městě regionu. Dnes tady lze objevit pozůstatky 400 místností, 25 vinných sklepů a 19 pater chodeb. Nejvýznamnější památkou lokality je jistě chrám Nanebevstoupení Panny Marie z 12. století. Vytesaný je do skály a zdobí ho cenné fresky vytvořené za vlády královny Tamar.

  • Zaujala vás Vardzia? Komplexy dalších, i když ne tak slavných skalních měst, najdete i nedaleko Gori u řeky Mktvari (Upliciche). 

Dechberoucí Kavkaz je nejkrásnější z koňského sedla

Milovníky horských túr a treků jistě potěší informace, že hory v Gruzii jsou téměř liduprázdné a nabízí adrenalinové výstupy pro začátečníky i zkušené matadory. Gruzínské pohoří můžete zdolat pěšky, na koních, nebo dokonce na čtyřkolkách (koně i čtyřkolky si pochopitelně můžete půjčit na místě). Během túry se vám naskytnou nádherné pohledy na ledovcová údolí, kláštery ztracené mezi horami, nebo Elbrus – nejvyšší horu Evropy.

  • Pamatujte: Při uzavírání cestovního pojištění do Gruzie je potřeba dát si pozor na více faktorů. Jedním z těch méně známých je výškový limit hor, do kterého je pojištění skutečně aktivní.

Z hor přímo k moři a za delfíny

Málokterá země se může pochlubit takovou rozmanitostí jako právě Gruzie. Jedním z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších míst je Batumi, figurující jako turistický resort na břehu Černého moře. Letovisko se může pochlubit kamenitými plážemi a čistým mořem, největším lákadlem jsou však místní delfíni. Ideální je zapůjčení loďky a vyjížďka na širé moře, během které si prohlédnete samotné město v roztomilé společnosti skákajících a dovádějících savců. 

Po stopách dinosaurů 

Národní park Sataplia si zamilovali turisté a cestovatelé z celého světa. Důvodem jsou dinosauří stopy, které se zachovaly asi na dalších čtyřech místech světa. Po zaplacení vstupného se vás ujme průvodce, se kterým se projdete areálem, kde jsou k vidění asi 70 miliónů let staré stopy, sochy dinosaurů v nadživotní velikosti a informační tabule. No jen řekněte, znáte jiné místo, kde můžete během jednoho dne obdivovat skalní města, koupat se u Černého moře, pokořit Kavkaz nebo obdivovat desítky milionů let staré stopy dinosaurů? 

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3

Sdílet na Facebooku

Archiv