Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte.   Více informací  
Klientské sekce (moje smlouvy a kalkulace)
840 888 444
Zavolejte nám
info@epojisteni.cz

Nový občanský zákoník mění pravidla při stanovování výše škod

Nový občanský zákoník mění pravidla při stanovování výše škod

2014-01-15

Nový občanský zákoník mění pravidla při stanovování výše škod

Cena lidského života je nevyčíslitelná. Podle nového občanského zákoníku již nebudou o hodnotě lidského života rozhodovat tabulky, ale soudy a také schopnost poškozeného si odškodné vyargumentovat.

Dnes již neplatící právní úprava stanovila hodnotu života na maximální výši 240 tisíc korun. Nový občanský zákoník tyto tabulkové hodnoty zrušil a zavedl nová pravidla. Nově má poškozený nárok nejenom na náhradu škody na zdraví či životě, ale také v případě ovlivnění osobněprávních vztahů. Detailně se touto problematikou zabývá § 442 občanského zákoníku a vyhláška č. 440/2001 Sb.

Náhradu je tak možné uplatnit v případech škody na zdraví za:

  •  náklady léčby a pohřbu
  •  odškodnění bolesti a trvalých následků
  •  ušlý zisk a za ztrátu na důchodu
  •  náklady na výživu pozůstalých
  •  jednorázové odškodnění při smrti blízké osoby

Výše odškodného bude záviset na soudech, pojišťovnách i poškozeném

Nově se tedy nebude vycházet z tabulek, jako tomu bylo doposud. Hodně bude záviset na poškozeném, kolik si dokáže vyhádat. Při jednání s pojišťovnou už poškozený nemusí akceptovat každou nabídku. Vhodné tak bude jednat prostřednictvím právního zástupce, který má odpovídající zkušenosti a znalosti.

To však také může mít za následek fakt, že pojišťovny budou své klienty trestat krácením plnění za každou nepřesnost či neúplnost, aby se tak vyhnuli vyplácení vysokých náhrad. Pokud nedojde k dohodě, případem se bude zabývat soud. To však nemusí hned znamenat potíže. Soudy nejsou nyní omezeny nízkými náhradami a tak budou moci každý případ posuzovat individuálně.

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 6
Sdílet na Facebooku