Nový rok 2019 začal dobře. Na silnicích zemřelo historicky nejméně osob

Nový rok 2019 začal dobře. Na silnicích zemřelo historicky nejméně osob

nový rok

Nový rok 2019 začal dobře. Na silnicích zemřelo historicky nejméně osob

V lednu a únoru zemřelo na silnicích v důsledku dopravních nehod nejméně osob za posledních pár let. Menší počty platí i pro vážně zraněné osoby. Podle BESIP je to sice dobrá zpráva, důvod k oslavě to však není. I tak na českých silnicích za první dva měsíce zemřelo 54 lidí.

Pokud bychom si na paškál vzali pouze měsíc únor, situace na českých silnicích už tak pozitivně nevypadá. Samotný únor totiž vykazuje o 38 % vyšší čísla oproti loňskému roku. Příčiny tragických dopravních nehod se nemění. Nejčastějším prohřeškem, v jehož důsledku umírají desítky lidí, zůstává nepřiměřená rychlost. Počet obětí vzrůstá také vinou řidičů nákladních automobilů. Smutná je rovněž bilance řízení pod vlivem alkoholu.

Spočítat
havarijní pojištění

Denně překročí povolenou rychlost téměř 600 řidičů

Mluvíme přitom pouze o řidičích, jejichž prohřešek odhalila Policie ČR. 25 z přistižených řidičů překročilo rychlost dokonce o více než 30 km/h. Toto je však zlomek, ve skutečnosti překračuje povolenou rychlost několikanásobně více řidičů.

Málokdo si uvědomuje, že nepřiměřená rychlost je nejčastější příčinou opravdu tragických nehod, při kterých umírají lidé. Velmi často i děti. V lednu a únoru v důsledku nepřiměřené rychlosti zemřelo již 24 osob a 74 osob bylo vážně zraněno. Nehody způsobené vysokou rychlostí tedy tvoří téměř polovinu všech smrtelných nehod.

Roste počet nehod způsobených nákladními vozidly

Smutná čísla evidují policisté u nehod, jejichž viníky jsou řidiči nákladních vozidel. Těžko říct, co je příčinou. Možný je fakt, že řidiči nákladních automobilů se stávají i nezkušení a mladí motoristé, kteří sotva dokončili autoškolu. Při tomto typu nehod letos zemřelo již 10 lidí a 12 jich skončilo v nemocnici s těžkými zraněními.

Stále hodně řidičů nemá problém usednout za volant poté, co vypili “pouze” pár piv, skleniček vína i tvrdého alkoholu. Vesele načatý večer skončil tragicky ve více než pěti případech, při kterých zemřely čtyři osoby a vážně zraněno bylo dalších 17 osob. Alkohol za volant opravdu nepatří.

Teplo počasí vyhání motorkáře

S blížícím se jarem a teplejším počasím se na silnicích objevuje stále více motorkářů. To platí i pro letošní poměrně teplý konec únor. Motorkáři platí mezi nejohroženější skupiny účastníků silničního provozu. Už nyní jsou evidovány dva mrtví a šest těžce zraněných motorkářů. BESIP proto zahájil řadu aktivit zaměřených právě na ně.

Motorkáři by si měli uvědomit, že jejich brzdná dráha je na mokru výrazně delší. „První jarní vyjížďky jsou obzvlášť náročné, protože řada motocyklistů několik měsíců na svém stroji neseděla. V stínu přitom na silnici může ještě být po ránu a večer námraza nebo mokrá vozovka. Překvapit může i štěrk, písek či větve, které na silnicích po zimě zůstávají. S nadsázkou řečeno je kombinace studený stroj a studený motorkář sama o sobě riziková,“ uvedl Tomáš Neřold, vedoucí BESIP.

Nejméně lidí zemřelo v Libereckém kraji

Vezmeme-li smutná čísla dle krajů, nejlépe jsou na tom Liberecký a Karlovarský kraj, kde nezemřela ani jedna osoba. Naopak nejhorší čísla vykazuje Jihomoravský kraj, kde zemřelo celkem osm osob. Co se týče počtů zraněných, nejvíce jich má Středočeský kraj s 36 osobami. Tragická je smrt už tří dětí. Národní strategie bezpečnosti silničního provozu (NSBSP) si přitom dala za cíl nepřekročit sedm dětských obětí.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Havarijní pojištění, Motorka, Nehody

Archiv