Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte.   Více informací  

Pojišťovny nově nabízí sezónní povinné ručení

Pojišťovny nově nabízí sezónní povinné ručení

Pojišťovny nově nabízí sezónní povinné ručení

Některé pojišťovny do své nabídky zařadily také sezónní povinné ručení. Čeští motoristé si tak nově mohou vozidlo pojistit pouze na určitě měsíce v roce. Má to však háček. Sezónní povinné ručení má svá rizika a také omezení.

Spočítat
povinné ručení

Hned na začátek si připomeňme pravidla definující povinné ručení. Dle zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla, musí mít povinné ručení uzavřené ti motoristé, kteří provozují vozidla na veřejných komunikacích. Povinné ručení patří mezi tzv. odpovědnostní pojištění. To znamená, že kryje veškeré škody na majetku a zdraví, které pojištěný způsobí dalším účastníkům provozů.

Hlavním smyslem povinného ručení je schopnost uhrazení všech vzniklých škod na majetku i na zdraví v co nejkratší lhůtě a v odpovídající výši. Navíc se výše odškodného velmi často pohybují v řádech desítek a stovek tisíců korun, které by běžný člověk nebyl schopen bez pojištění uhradit. To platí zejména po zavedení nového občanského zákoníku, který zrušil “tabulky”. Průměrná výše škody se zvýšila až několikanásobně.

Motoristé bez uzavřeného povinného ručení, kteří s vozidlem přesto běžně vyráží na české silnice, porušují zákon. Kromě vysoké finanční pokuty jim hrozí nevratné vyřazení vozidla z registru. Pokud takový motorista navíc způsobí škodu, musí ji uhradit ze své kapsy a to v plné výši.

Povinné ručení od jednoho měsíce

Dosud bylo možné povinné ručení uzavřít pouze na rok. To však nebylo výhodné pro majitele vozidel, kteří na silnice vyráží pouze v určitém ročním období. To se týká například historických vozidel - veteránů, motorkářů apod. Jim a dalším “sezónním” řidičům nyní vyšly pojišťovny vstříc a nabídly jim povinné ručení již od dobu jednoho měsíce.

"Pojistná smlouva platí celý rok, ale pojišťovna kryje jen předem stanovené měsíce,“ upozorňuje Svoboda. To znamená, že si můžete uzavřít povinné ručení například pouze na dobu do dubna do října. Jedná se tedy o sedm měsíců, za které motorista uhradí pojistné. Jak je to ale s pojištěním během ostatních pěti měsíců?

Sezónní povinné ručení platí po celý rok, ale...

Výhodou tedy je, že nyní nemusí motorista striktně přerušovat pojištění vozidla a odevzdávat registrační značky do depozitu. Na počátku sezóny jej čekala nová cesta na úřad, vyzvednutí značek a nové sjednání pojištění. To již není nutné.

Značky motoristovi zůstanou po celý rok, avšak s jedním háčkem. "Pojistná smlouva platí celý rok, ale pojišťovna kryje jen předem stanovené měsíce. Je to tak, že když si nastavíte pojištění třeba na deset měsíců, zbylé dva měsíce sice máte platnou zelenou kartu a pojistná smlouva běží, takže můžete jezdit a nehrozí vám postih za jízdu s nepojištěným autem, ale pojišťovna pak nehradí případnou nehodu,“ upozorňuje Tomáš Svoboda, ředitel služeb Auto ESA.

Ve chvíli, kdy motorista způsobí nehodu v průběhu nepojištěného měsíců, je povinen škodu uhradit. Povinné ručení na několik měsíců je tedy vhodné opravdu pro ty, kteří jezdí vyjedou párkrát do roka a pouze v létě. "Sezónní zákonné pojištění má smysl tedy především pro provozovatele sezónních vozidel, jako jsou například kabriolety nebo sportovní a historické vozy,“ doplňuje Tomáš Svoboda. Vhodné je rovněž pro motorkáře, kteří reálně jezdí šest až osm měsíců v roce dle počasí.

Pojišťovny nabízí také sezónní havarijní pojištění

Vedle zákonné povinného ručení nabízí pojišťovny také pojištění havarijní, které chrání pojištěného před možnými škodami způsobenými vlastní vinou, krádeží, vandalismem či živelnou událostí.

Pojistit si vozidlo havarijně pouze na určitou dobu je však možné delší dobu. Nejvíce je sezónní havarijní pojištění využíváno v době dovolených. Lidé na cesty za hranice využívají svá vozidla a uvědomují si, že případná nehoda by je vyšla opravdu draze. Proto si na určitou dobu raději uzavřou pojištění.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 21
Sdílet na Facebooku

Archiv