Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

Celá zima je obecně velmi příhodným obdobím pro úrazy, zejména v souvislosti s náledím na chodnících. Počet úrazů ale narůstá hlavně v období nástupu jarních prázdnin, kdy se skokově zvyšuje koncentrace lidí v horských střediscích. V ohrožení jsou především děti, u nichž by měla být při sjezdovém lyžování samozřejmostí nejen ochranná přilba, ale také reflexní vesta. V případě úrazu v tuzemsku je ošetření samozřejmě hrazeno z veřejného zdravotního systému. Pokud máte úrazové pojištění, dostanete další peníze navíc jako kompenzaci od pojišťovny. V případě, že vyrazíte na hory do zahraničí, je nutné mít sjednáno cestovní pojištění. Alespoň základní varianta vám totiž zajistí úhradu různých poplatků, spoluúčasti či léků. Lékařská péče v zahraničí totiž vůbec není levnou záležitostí, jak jsme nedávno psali v tomto článku: Jedete na lyže? Nezapomeňte na cestovní pojištění.

Top 6 zimních úrazů

Více než polovinu „zimních úrazů“ tvoří šest typů poranění, kterým je ve většině případů možné zabránit prevencí. „Bohužel velmi častou příčinou vzniku úrazu ať už lehčího či těžšího je přecenění vlastních sil a schopností, včetně toho, že se lidé vydávají mimo vyznačené sjezdové či běžkařské tratě,“ popisuje Sylva Svobodová z ČSOB Pojišťovny.

Typ úrazu Podílové zastoupení dospělí/děti
Tržné rány a odřeniny 14% / 15%
Pohmoždění končetiny 11% / 11%
Pohmožděniny svalů 10% / 9%
Podvrtnutý kotníka 9% / 10%
Podvrtnuté koleno 9% / 5%
Podvrtnutí kloubů horní končetiny 8% / 12%

Poznámka: V tabulce jsou uvedeny nejčastější úrazy (vyjádřeno v % a rozděleno na děti a dospělé) dle statistik ČSOB Pojišťovny za roky 2010 – 2014 v období od prosince do března.

6 základní pravidel prevence nejčastějších zimních úrazů

• na lyžích či bruslích používejte vždy ochranné pomůcky   (přilbu, reflexní vestu, rukavice, chrániče...) • neopouštějte značenou sjezdovou či běžkařskou trať • délku běžeckých, sjezdových a turistických tras volte přiměřeně svým schopnostem   (často za vznikem úrazu stojí únava) • při plánování běžecké či turistické trasy berte v potaz zkrácený čas denního světla • věnujte pozornost technickému stavu svého zimního vybavení   (tupé hrany, neseřízené vázání...) • vyvarujte se konzumace alkoholických nápojů během sportovně-rekreačních aktivit   (navíc pojistné plnění za úrazy pod vlivem alkoholu pojišťovny buď krátí, nebo vůbec nehradí!)
Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 10
Sdílet na Facebooku

Archiv