Poradíme Vám, jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí

Poradíme Vám, jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí

Poradíme Vám, jak postupovat při dopravní nehodě v zahraničí

Dopravní nehoda je nepříjemná pokaždé. To platí dvojnásob pro nehody, které se přihodí na dlouho očekávané zahraniční dovolené. Abychom Vám řešení takové nehody usnadnili co nejvíce, připravili jsme si pro Vás několik důležitých rad, jak postupovat.

postup při nehodě

Základem je důkladná příprava na cesty

Plánovaná cesta do zahraničí by měla zahrnovat také přípravu vozidla. To platí pro povinné ručení, ale také pro technický stav vozidla. Dokladem o povinném ručení je zelená karta, která je považována za mezinárodní doklad. Některé země však mohou být z krytí vyjmuty. Které to jsou, zjistíte u Vaší pojišťovny.

Důležité je tak osobní pojišťení. Na cesty do zahraničí se proto vždy doporučeje komerční cestovní pojištění, které standardně kryje léčebné náklady. Lékařská péče je totiž v zahraničí velmi drahá a pohybuje se v desítkách i ve stovkách tisíc korun. Veškeré kontakty, které se vztahují k pojištění Vašeho vozidla a i cestujících, je vhodné mít neustále u sebe.

Příprava se týká také technického stavu vozidla, které by mělo odpovídat standardům zemí, kterým bude projíždět. V žádném případě se nevydávejte na cesty s vozidlem, jehož technický stav není zcela v pořádku. Výrazně tak zvýšíte bezpečnost své posadky i ostatních účatníků provozu.

Při dopravní nehodě zachovejte klid a chladnou hlavu

Dopravní nehoda je silným emočním zažitkem. Proto je důležité, aby alespoň jedná osoba dokázala zachovat chladnou hlavu a uklidnila zbytek posádky vozidla. Samozřejmostí je poskytnutí první pomoci, došlo-li ke zranění, a přivolání policie a záchranné služby. Univerzální nouzové číslo 112 by mělo fungovat ve všech evropských zemích.

Místo dopravní nehody bezpečně označte výstražným trojúhelníkem a všichní členové posádky by si měli obléknout reflexní vestu. Je-li to možné, posádku odvěďte mimo silnici na bezpečné místo. To platí zejména pro děti, které nesmí zůstat bez dozoru.

Co nejrychleji kontaktujte svou pojišťovnu, jejíž zástupce Vám poradí, jak se zachovat a co vše musíte vyplnit. Samozřejmostí by mělo být správné vyplnění tzv. ;mezinárodního evropského protokolu o zápisu nehody.

„Vyžádejte si jména a údaje řidičů ostatních vozidel, kteří byli účastníky nehody. Opište si registrační značky, značku a model auta, případně barvu. Pořiďte fotodokumentaci místa nehody. Pomůže vám to potom při jednání s pojišťovnou. Vyfoťte zejména místo nehody, poškození zůčastněných vozidel a jejich registrační značky. Dejte si pozor, jestli pojišťovna, kterou vám hlásí jiný účastník nehody, existuje. Pokud si nejste jistí, zda příslušná pojišťovna existuje, kontaktujte svou pojišťovnu, aby vše prověřila,” říká Tomáš Svoboda, ředitel služeb Auto ESA.

Pokud by se vás místní policie snažila obvinit, obráťte se raději na konzulární oddělení příslušného zastupitelského úřadu v zahraničí. Služby konzulátu jsou zdarma. Týkají se však pouze závažných obvinění policíí, zatečení či úmrtí občana ČR. Nepočítejte s tím, že Vám pomůže vyřešit banální ťukanec na parkovišti.

Přednostní je vždy právní řád příslušné země

Pokud v zemi, v níž se občan České republiky nachází, není zřízen zastupitelský úřad České republiky, může se občan České republiky obrátit na zastupitelský úřad některého z členských států Evropské unie, který v zemi sídlí,“ uvádí na svých stránkách Ministerstvo vnitra. To znamená, že veškeré správní řízení, pokuty a jiné prohřešky se řeší na základě právního řadu země, v níž k dopravní nehodě došlo.

Nezapomínejte na to při jednání s místní policií. V žádném případě nebuďte vulgární nebo dokonce agresivní a vždy jednejte v klidu a s rozvahou. Ale to neznamená, že si necháte vše líbit. „Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte! Do jakéhokoli protokolu, kterému nerozumíte, napište česky své vlastní vyjádření k události,“ důrazně varuje Tomáš Svoboda z Auto ESA.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 15

Sdílet na Facebooku

Archiv